Zeybekci: Demirde Gümrük Vergisi Düşüyor!
Advert Advert Advert


Zeybekci: Demirde Gümrük Vergisi Düşüyor!


Zeybekci: Demirde Gümrük Vergisi Düşüyor!
Zeybekci: Demirde Gümrük Vergisi Düşüyor! -

Bakan Zeybekci demir konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Zeybekci demirde vergi düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini imzalanan kararname sonrasında gümrük vergisinin yarıdan fazla düşürüleceğini söyledi.

Demir ithalatında yeni bir dönem başlatılıyor. Katıldığı programda demirde uygulanan vergi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, demir ithal eden üreticiler için sevindirici haberi verdi. Konu hakkında bilgi veren Zeybekci, demir ithalatından bundan sonra yeni bir sürece geçildiğini, ithalat yapan firmaların vergi konusunda rahatlatacağını söyledi. Ithalat yapan firmaların gümrük vergisi dolayısı ile zorlandığını bu durumunda üretimde zorluk çıkardığını belirten Zeybekci, vergi konusunda yapılan bu değişiklikten sonra ithal demirin fiyatında düşüş yaşanacağını ve sanayi alnında kolaylık yaşanacağını söyledi.

Yarı Yarıya Düşecek

Demir Çelik sanayisinde demirin çok önemli bir yeri olduğunu belirten Zeybekci, demirde vergi düzenlemesi için önemli adımlar atıldığını bu konuda yapılan çalışmaların ithalatçılar için büyük önem arz ettiğini söyledi. Demirde vergi düzenlemesi için kararname imzalandığının altını çizen Zeybekci, imzalanan kararname sonrasında demirde gümrük vergisinin yarıdan fazla düşürüleceğini söyledi.

Yurtiçi Üretici Zarar Görür

Demir ithalatı yapan firmaları sevindiren haber öncesinde bir açıklamada bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Başkanı Fuat Tosyalı, inşaat demiri piyasasında herhangi bir arz sorunu olmadığını, ithalatı artırmak amacı ile gümrük vergisinde yapılacak indirimin kapasite ve üretim fazlası bulunan yurt içi demir üreticilerine zarar vereceğini, iç piyasada daralma yaşanacağını söylemişti.

KDV Aşağı Çekilsin

Demir fiyatlarının hammadde ve kur ile doğrudan bağlantılı olduğunun altını çizen Tosyalı, demir fiyatlarının aşağı gelmesi için yüzde 18 oranındaki KDV oranının aşağıya çekilmesi gerektiğini belirtmişti.

demir ekonomi ithalat gümrük vergisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!