Fındık İhracatçısı Umutlu!
Advert Advert Advert


Fındık İhracatçısı Umutlu!


Fındık İhracatçısı Umutlu!
Fındık İhracatçısı Umutlu! -

Fındık ihracatçıları yeni sezondan umutlu olduklarını söyledi. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer bu sezon tahmini olarak 240 bin ton iç fındık ihraç etmeyi planladıklarını belirtti.

Geçen sezon sıkıntılı dönemden geçen fındık üreticileri yaşadıkları soruna rağmen bu yıl daha iyi bir sezon geçirmeyi hedefliyorlar. Geçtiğimiz sezon rekolte sorunu külleme problemleri ile uğraşan fındık üreticileri bunun yanı sıra piyasada fındık fiyatlarının da sürekli düşük ilerlemesi sonucu oldukça sıkıntılı günler geçildi. Üreticinin mağduriyetinin önüne geçmek amacı ile alan bazlı gelir desteği veren devlet daha sonrasında TMO kanalı ile fındık alımı gerçekleştirerek üreticinin sıkıntılarını bir nebze olsun gidermeye çalıştı. Fındık ihracatından bu sene umutlu olduklarını belirten Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, ihracatçılar olarak bu yıl 240 bin ton seviyelerinde iç fındık ihracatı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Fındık ihracatı sezonunda 9 ayın geride kaldığını hatırlatan Sevinç, söz konusu dönem içerisinde 189 bin ton fındık ihracatı gerçekleştirildiğini bu ihracat karşılığında ise 1 milyar 552 milyon 953 bin dolar kazanç sağlandığını söyledi.

Kapanışa Az Kaldı

Fındık sezonunun kapanışına az kaldığını belirten Sevinç, hedefleri olan 240 bin ton iç fındık ihracatı için çalışmaların yürütüldüğünü, şu anda 120 ülkeye fındık ihracatı gerçekleştiğini, pek çok ülkenin sofrasında Türk fındığının yer aldığını söyledi.

Geçen Yılı Geride Bırakmak İstiyoruz

İhracatın büyük bir bölümünün Avrupa ülkelerine yapıldığını belirten Sevinç, İtalya, Almanya ve Fransa’nın bu ülkelerin başında geldiğini söyledi. Hedeflerinin fındık ihracatının yapıldığı ülke sayısının artırmak olduğunu belirten Sevinç, geçen yıl 227 bin 556 ton olan fındık ihracatını bu yıl artırmayı planladıklarını söyledi.

fındık ekonomi ihracat TMO fındık ihracatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!