KGF 14 Milyar Lira Dağıttı!
Advert Advert Advert


KGF 14 Milyar Lira Dağıttı!


KGF 14 Milyar Lira Dağıttı!
KGF 14 Milyar Lira Dağıttı! -

KGF kapsamında dağıtılan krediler ithalatçıları memnun etti. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer kefaletlerde 180 milyar liraya ulaşılırken toplamda 14 milyar liralık ihracat kredisinin temin edildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl zorlu bir dönemden geçen Türkiye ekonomisini kalkındırmak için yapılan çalışmalar sonucunda önemli gelişmeler elde ediliyor. Türkiye’nin büyümesine katkı yapmak amacı ile yürütülen çalışmaların oldukça önemli olduğunu belirten yetkililer, Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamında verilen kredilerin hacminin 250 milyar liraya yükseltilmesinin ekonomide hareketlilik yaşanmasını büyük ölçüde etkilediğini söyledi. Son dönemlerde verilen kredi ve kefaletler hakkında bir açıklamada bulunan Fon yetkilileri, ekonomiyi canlandırmak ve Türkiye ekonomisinin büyümesi amacı ile KGF kefaletlerinin hacminin 250 milyar liraya yükseltildiğini, şu döneme kadar da yükseltilen hacmin 180 milyar liralık tutarının gerçekleştiğini söyledi.

KOBİ’lere 12 Milyon Lira

Konu hakkında açıklamada bulunana yetkililer, Hazine Müsteşarlığı ile 20 Mart tarihinde imzalanan protokol sonrasında işletmelerin finansmana erişimindeki en büyük destekçilerinden biri haline gelen KGF’nin ihracatçıların bankalardan talep ettiği kredilerin yüzde 100’üne kefalet verdiğinin altını çizerken, ihracatçı KOBİ’lerin 12 milyon Türk Lirası, KOBİ dışı ihracatçıların ise 200 milyon liraya kadar fonun kefaletinden faydalanabildiğini belirtti.

2125 İşletmeye Finansman

Fon kapsamında sağlanan kredilerin zor durumda olan işletmecilere büyük kolaylık sağladığını belirten yetkililer, bu kapsamda sağlanan kredilerin yaklaşık olarak 14 milyar lirasının 2125 işletmeye bankaların sağladığı ihracat kredisi olarak verildiğini açıkladı. KGF’nin öz kaynaklarından verdiği destekler ile birlikte bu rakamın 14,5 milyar liraya ulaştığını belirten yetkililer, yapılan desteklerin sonuçlarının alınmaya başlandığını, turizm sektöründe gözle görülür bir farklılık yaşandığını, sektörün yeni sezona yüzde 18 oranında artış ile giriş yaptığını söyledi.

KGF ekonomi KOBİ kredi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi