Advert Advert Advert


   

Fındık Üreticisinin Korkusu ‘’Külleme’’!

Fındık Üreticisinin Korkusu ‘’Külleme’’!

Umutlarını yeni sezona bağlayan fındık üreticisini külleme korkusu sardı. Üreticiye sezonu kabusa çeviren külleme problemi rekoltede düşüklüğe ve maddi zarara neden oluyor.

Fındık üreticisi tedirgin günler yaşıyor. Geçtiğimiz sezonda büyük zorluklar yaşayan üreticiler bu sezonda aynı sorunları yaşamamak için çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz sezon külleme problemi ile başa çıkmaya çalışan ve ardından gelen rekolte problemi ile başa çıkamayan üreticiler düşük fındık fiyatları sebebi ile zorlu bir süreçten geçti. Fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği yapılması ve TMO kanalı ile fındık alınması ile bir nebze olsun rahat nefes almaları sağlanmıştı. Çiftçileri her geçen gün artan külleme problemine karşı uyaran, hastalıkla mücadele için fındık bahçelerinde zirai ve kültürel mücadele yapma çağrısında bulunan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, son dönemlerde yaşanan mevsimsel dengesizlik sebebi ile hastalığın etkilerinde ciddi bir artış görülebileceğini geçtiğimiz yıllarda rekoltede ciddi kayıplara neden olan hastalığın yeni mahsulü de etkisi altına almasının muhtemel olduğunu söyledi.

Hastalık Yayıldı

Külleme hastalığının 2017 yılı ürününü tehdit ettiğini gerekli zirai mücadele yapılmadığı taktirde fındıkta dökülmelerin başlayacağını belirten Yanıkoğlu, çiftçilerin hastalığa karşı gerekli mücadeleyi vermesi gerektiğini, bu sezonu da kaybetmemek için zirai ilaçlamanın sıkı tutulması gerektiğini söyledi.

Ortak Çalışma Yapılmalı

Şu an sektörde herkesin rekolteye odaklandığını, ancak külleme probleminin çok büyük sıkıntılara yol açabileceğini belirten Yanıkoğlu, gerekli tedbirlerin alınması için ortak çalışmaların yapılması gerektiğini, bu konuda duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

Henüz Geç Değil

Külleme problemi ile başa çıkmak için henüz geç olmadığını bu konuda mücadeleden vazgeçmemek gerektiğinin altını çizen Yanıkoğlu, havaların yağışsız olduğu dönemlerde zirai mücadelenin yapılması gerektiğini, hastalığın bahçelerde gelişim geriliğine yol açtığını söyledi.

TMO ekonomi külleme rekolte
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Hava Sıcaklığı Balık Fiyatlarında Yükselişe Neden Oldu
Hava Sıcaklığı Balık Fiyatlarında Yükselişe Neden Oldu