TİM Başkanı: Katar’a Gıda ve Su Yardımı Gönderebiliriz!
Advert Advert Advert


TİM Başkanı: Katar’a Gıda ve Su Yardımı Gönderebiliriz!


TİM Başkanı: Katar’a Gıda ve Su Yardımı Gönderebiliriz!
TİM Başkanı: Katar’a Gıda ve Su Yardımı Gönderebiliriz! -

TİM Başkanı Katar’a el uzatmaya hazır olduklarını söyledi. Türk ihracatçıları olarak Katar’ın gıda ve su talebini Türk ihracatçıları olarak karşılayabileceklerini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’den Katar konusunda önemli açıklamalar geldi. Katar’ın yaşadığı durumda üzerlerine düşeni yapmaktan çekinmeyeceklerinin altını çizen Büyükekşi, Türk ihracatçılarının bu konuda hassas davranacağını söyledi. Katar’ın şu dönemde başlıca tedarikçileri konumunda olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) uygulamış olduğu yaptırımlar nedeni ile zaman içerisinde gıda ve su sıkıntısı yaşayabileceğini belirten Büyükekşi, toplum hayatının sağlığının korunması ve yaşamın devam edebilmesi için su ve gıdanın hayati önem taşıdığını bunların en temel insani ihtiyaçlar olduğunu söyledi. Bugün sabah saatlerinde Katar’ın gıda ve su sıkıntısını gidermek için İran ve Türkiye ile tedarik konusunda görüşmelerin yapılabileceğini açıklamasının ardından açıklama yapan Büyükekşi, bu konuda Katar’a destek çıkılacağının sinyallerini verdi.

Henüz Talep Ulaşmadı

Katar ile ilgili gündemde olan tedarik görüşmeleri konusunda Reuters’e açıklamada bulunan Tim Başkanı, Katar tarafından talep edilen ürünlerin insani ihtiyaçlar kategorisinde olduğunun altını çizerken bu konu ile ilgili kendilerine henüz bir talebin ulaşmadığını belirtti.

Yardıma Hazırız

Kendilerine henüz bir talebin ulaşmadığını ancak tahmini olarak yarın bu konuda bir talep ulaşabileceğini belirten Büyükekşi, Türkiye ihracatçıları olarak bu talebi karşılamaya hazır olduklarını, bu konuda gereken ne ise yapılacağını söyledi.

Ulaşım Kesildi

Coğrafi şartlarının çok büyük bir bölümü çölden oluşan Katar’da çoğunluğu yabancı olan 2,6 milyon nüfus gıda ve su ihtiyacının neredeyse tamamını dışardan sağlıyor ancak pazartesi günü itibari ile Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu Arap ülkeleri, İran ve İslamcı grupları desteklediği gerekçesi ile Katar ile olan ilişkilerini keserek deniz, hava ve kara yolundan ulaşım ağını da kesti.

ekonomi ihracatçı TİM Katar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!