Advert Advert Advert


   

Bakan Elvan: Üretimde Çarklar Hızlı Dönüyor!

Bakan Elvan: Üretimde Çarklar Hızlı Dönüyor!

Üretim verilerini değerlendiren Bakan Elvan, sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde ilerlediğini söyledi. Elvan üretimde çarkların hızının yeniden artışa geçtiğini söyledi.

Nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verileri hakkında değerlendirmede bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, nisan ayında üretim açısından güzel gelişmelerin yaşandığının altını çizdi. Türkiye’nin zorlu süreçlerden geçtiğini ancak toparlanma sürecinin iyi yönetildiğini her açıdan ekonomide toparlanmanın görüldüğünü belirten Elvan, nisan ayında sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,7 oranında artış gösterdiğini ve beklentilerin üzerinde görülen bu artışın üretimde çarkların yeniden hızlı döndüğünün bir göstergesi olduğunu, hükümetin ekonomi alanında attığı adımların meyvesini verdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Alt Kalemler Olumlu Tabloyu Yansıtıyor

Alt kalemlere bakıldığında tablonun ne kadar olumlu olduğunun fark edileceğini belirten Elvan, sermaye malı üretiminde yıllık bazda yüzde 24,7 oranında artış görüldüğünü, dayanıklı tüketim malları üretiminde yüzde 16,2 oranında artış görüldüğünü, mobilya üretiminde ise yüzde 28 oranında artış görüldüğünü söyledi.

KGF Üretime Yansıdı

Bu süreçte hükümetin verdiği kararların olumlu sonuçlar doğurduğunun altını çizen Elvan, teşviklerin ve Kredi Garanti Fonu (KGF) uygulamasının imalat sanayisi üretimine olumlu yansımalarının görüldüğünü söyledi. İmalat sanayinde üretim rakamının nisan ayında yüzde 7,3 gibi bir oranla yükseliş gösterdiğini hatırlatan Elvan, ihracattaki artışın sanayi üretimini destekler nitelikte olduğunu, sanayi, üretimindeki görülen canlanmanın 2017 yılı büyümesini yukarı yönlü desteklediğini söyledi. Ülkede yaşanan ekonomik büyümenin küresel piyasalarda da fark edildiğini belirten Elvan, uluslararası kuruluşların Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü değiştirmelerinde bu ekonomik büyümenin yansıması olduğunu söyledi.

sanayi üretimi ekonomi sanayi üretim endeksi KGF
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!