Advert Advert Advert


   

Ertem: Büyüme Yüzde 5’i Bulabilir!

Ertem: Büyüme Yüzde 5’i Bulabilir!

Ertem bu yıl büyüme konusunda hızlı ilerletildiğini gelişmelerin güzel olduğunu söyledi. Büyüme rakamlarının artabileceğini belirten Ertem bu yıl büyüme oranının yüzde 5 seviyelerine gelebileceğini söyledi.

Gündemdeki ekonomiye ilişkin konular hakkında değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın 15 Haziran 2017 tarihinde vereceği faiz kararı hakkında da yorumda bulunan Ertem, ekonomik büyümenin beklenenin üzerine çıkabileceğini söyledi. Türkiye’nin ekonomik açıdan zorlu bir süreçten geçtiğini ancak 2017 yılının bir toparlanma yılı hükmünde olduğunun altını çizen Ertem, hükümetin teşvik ve vergi indirimleri ile ekonomide rahatlama sağladığını, yapılan bu çalışmaların olumlu sonuçlarının da 2017 yılının ilk çeyreğinde görülmeye başlandığını, bundan sonraki süreçte daha iyi bir toparlanmanın yaşanmasını beklediklerini söyledi.

Politika Faizi

Katıldığı televizyon programında ekonomi dünyasına dair önemli değerlendirmelerde bulunan Ertem, politika faizindeki duruşun, TCMB’nin faizler konusundaki Türkiye için bir beklentisi olduğunu ve işaret ettiği bir yön olduğunu söyledi. TCMB’nin GLP’den fonlama yaptığını, bu işlemin durumun geçici olduğunun göstergesi olduğunu belirten Ertem, politika faizindeki yukarı yönlü bir değişikliğin bankanın piyasa yönlendirmesini kırabileceğini söyledi.

Yüzde 4 Büyüme Memnuniyet İçermez

Türkiye’nin büyümesinin çok önemli olduğunu, ekonomik açıdan yapılan tüm reformların bu konuda olumlu etkilerinin olacağını belirten Ertem, bu yıl büyümenin yüzde 5 seviyelerinde olabileceğini söyledi. Ertem yüzde 4 – 4,5 seviyesindeki bir büyümenin hiçbir siyasetçiyi memnun etmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yatırımları Etkilemez

Katar ile ilgili de yorumda bulunan Ertem, körfezdeki krizin bölgedeki yatırımlar hakkında olumsuz bir sonuç doğurmayacağını, Katar’a yapılan operasyonun çöken petrol-  dolar sistemi ile ilgili olduğunu söyledi.

ekonomik büyüme ekonomi poltika faizi TCMB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!