Doğalgaz ’da Hesaplama Değişikliği!
Advert Advert Advert


Doğalgaz ’da Hesaplama Değişikliği!


Doğalgaz ’da Hesaplama Değişikliği!
Doğalgaz ’da Hesaplama Değişikliği! -

Doğalgaz bağlantısında yeni bir döneme giriliyor. Doğalgaz abone bağlantı bedelinde değişikliğe gidileceğini belirten yetkililer, abone bağlantı ücretine sayaç bağlantı malzemeleri ücretinin yanı sıra sayaç montaj bedellerinin de dahil edileceğini açıkladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) gerçekleştirmiş olduğu ihaleler sonrasında Türkiye’nin hemen hemen her yerinde doğalgaz erişimi sağlanıyor. Doğalgaz erişiminin henüz tamamlanmadığı noktalarda en kısa sürede erişimin sağlanacağını açıklayan yetkililer, doğalgaz abone bağlantı bedeli konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Bundan sonraki süreçte doğalgaz abone bağlantı bedelinde yeni bir döneme geçildiğini belirten yetkililer, konu hakkındaki resmi kararı Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmî Gazete yayımlayarak kamuoyuna duyurdu. Yetkililer tarafından resmî gazete aracılığı ile verilen bilgiye göre bundan sonraki süreçte abone bağlantı bedeli hesaplanırken, işçilik, sayaç montaj bedelleri, sayaç dahil dağıtım şebekesinin abone iç tesisatına bağlantısı için gereken proje, kontrol ve onay harcamaları ile birlikte malzeme, bağlantı malzemeleri de ücrete yansıtılacak.

Teminat Türk Lirası Olacak

Yeni düzenlemeye göre doğalgaz dağıtım ihalelerinde ABD doları olarak EPDK adına blokeli olan çekler geçici teminat olarak ve lisan almaya hak kazanıldığında da kesin teminat olarak kabul edilmeyecek. EPDK bunun yerine katılım bankası ya da banka hesaplarında bloke edilmiş Türk Lirası hesabı olmasını talep edecek.

Bundan öncesinde ABD doları cinsinden EPDK adına blokeli çekin kabul edildiğini, banka hesaplarındaki tevdiat, nakit ya da teminat mektuplarının geçerli olduğunu hatırlatan yetkililer artık bu konuda geçerli olan para biriminin Türk lirası olduğunu, dağıtım ihalelerine katılacakların bu şartı dikkate alması gerektiğini belirtti.

EPDK ekonomi doğalgaz abone bedeli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi