Advert Advert Advert


   

Sayaç Muayenesinde Yeni Dönem!

Sayaç Muayenesinde Yeni Dönem!

Bakanlık tarafından açıklanan bilgiye göre sayaç muayenesinde yeni bir döneme giriliyor. Artık su, elektrik ve gaz sayaçlarının muayenesinde yazılı başvuru gerekmeyecek.

Sayaç muayenesinde yeni bir dönem başlıyor. Sayaç muayenelerinde yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesini sağlayacak uygulama resmî gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sayaçların doğru çalışmadığı ya da çalışmasından şüphe edildiği durumlarda yazılı başvuru yapılması gerekiyor ve yapılan yazılı başvuruya göre yetkililer sayaç muayenesi işlemlerini başlatabiliyordu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri tarafından düzenlenen Ölçü ve Ölçü Aletlerinden Alınacak Muayene ve Damgalama Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Ölçü ve Ölçü Aletleri̇ Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Ölçü ve Ölçü Aletlerinin İthalat ve İhracatında Uygulanacak İşlemlere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. Resmî gazetede ilgili yönetmeliklerin yayımlandığını belirten yetkililer, bundan sonraki süreçte sayaç muayenelerinde yeni bir sürece geçildiğini açıkladı.

Yazılı Müracaat Şartı Kaldırıldı

Resmî gazetede yayımlanan ilgili yönetmelik sonrasında ölçü ve ölçü aletlerinin sorunsuz çalışıp çalışmadığının tespit edilmesi için herhangi bir yazılı müracaata gerek kalmadı. Bundan sonrasında su, elektrik ve gaz sayaçlarının doğru çalışıp çalışmadığından şüphe edilmesi durumunda yapılan başvurular sonrasında sayaçlar yerlerinden sökülecek ve Ölçüler ve Ayar Teşkilatı tarafından gerekli kontrollerden geçirilecek, ayar istasyonunda şikâyet muayenesine tabi olacak.

Elektronik Ortamda

Konu hakkında detaylı bilgi veren yetkililer söz konusu yönetmelik sonrasında bazı işlemlerin elektronik ortamda yapılmasının önünün açıldığını belirtti. Başvuruda bulunanlar Ölçüler ve Ayar Teşkilatı ile Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına ölçü ve ölçü aletinin cinsinin yanı sıra numarası, markası ve kapasite bilgisini de belirtmeli.

ekonomi sayaç muayene yazılı müracaat elektrik sayacı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!