İran ve ABD Anlaştı!
Advert Advert Advert


İran ve ABD Anlaştı!


İran ve ABD Anlaştı!
İran ve ABD Anlaştı! -

İran’a uygulanan ambargonun kalmasından sonra ABD ile arasındaki ticari hacim büyümeye devam ediyor. İranlı Aseman Havayolları ABD’ye 60 adetlik yeni Boeing siparişi verdi.

İran’a uygulanan ambargonun kalkmasından sonra ülke ticaret hızını artırmaya devam ediyor. Ülkeye uygulanan ambargonun kaldırılması ile ABD ile olan ticari ilişkileri daha da hareketlenmeye başladı. İran devlet ajansı IRNA tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin en büyük havayolu şirketi konumunda olan Aseman Airlines uçak filosuna 60 yeni uçak daha eklemek için harekete geçti. Uçakların Chicago merkezli olan Amerikalı havayolu şirketi Boeing tarafından tedarik edileceğini açıklayan yetkililer, iki firmanın Tahran’da gerçekleştirilen bir toplantı sonrasında anlaşmayı duyurduğunu açıkladı. İran’ın toplamda 60 adet uçak sipariş ettiğini belirten yetkililer, siparişin 2 parti halinde teslim edileceğini, 30 jetlik ilk partinin 737 tipi uçaklardan oluşacağını ve teslimatının da 2019 yılında gerçekleşeceğini açıkladı.

İkinci Satış Gerçekleşti

İran’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne daimî üye pozisyonunda olan Birleşik Krallık, ABD, Rusya, Çin, Almanya ve Fransa arasında oluşturulan ve 2016 yılından itibaren yürürlükte olan nükleer anlaşmadan sonra ikinci kez Boeing firmasından birinci el uçak aldığını belirten yetkililer, İran’a uygulanan ambargonun kalkmasından sonra Boeing ve Airbus’a İran’a uçak satma izni verildiğini söyledi.

Finansmanın Yüzde 5’i Aseman’ın

Geçtiğimiz aralık ayında Aseman havayolları Boeing ile devasa bir anlaşma imzalayarak 80 adet uçağı 16,6 milyar dolara anlaşma yapmıştı. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre finansmanın yüzde 5’lik kısmı Aseman Havayolları tarından karşılanacak, geri kalan kısım için ise farklı arayışlar sürdürülüyor.

Boeing ekonomi uçak İran
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018