Müşteriler Çileği Dalından Satın Alıyor! Üretici Maliyetten Kurtuluyor!
Advert Advert Advert


Müşteriler Çileği Dalından Satın Alıyor! Üretici Maliyetten Kurtuluyor!


Müşteriler Çileği Dalından Satın Alıyor! Üretici Maliyetten Kurtuluyor!
Müşteriler Çileği Dalından Satın Alıyor! Üretici Maliyetten Kurtuluyor! -

Zonguldak’ta çilek almak isteyen müşteriler, 20 dönümlük tarlada kendi çileklerini topluyorlar. Âtıl alanken tarım arazisine dönüşen tarlada dalından çilek koparmak müşteriler için daha cazip oluyor.

Şehir yaşantısında birçok şeyden mahrum kalan vatandaşlar için oluşturulan yeni projeler her geçen gün artışa geçiyor. Geçmişte dalından meyve sebze koparma şansını elde eden vatandaşlar şehirlerde yaşarken aynı duyguyu çocuklarının yaşayamamasından şikayetçi olurken Zonguldak’ın Aşağıdoğancılar köyünde âtıl olan araziyi tarım alanına çeviren üreticiler hem ürünlerinin satışını yapıyor hem de vatandaşların dalından meyve koparma zevkini yaşamasını sağlıyor. Âtıl olarak kullanılan araziyi 2 yıllık süreçte tarım arazisine çevirerek 20 dönümlük alanda çilek üretimi gerçekleştiren Alaplı Ziraat Odası, çileğin hasadını müşterilere yaptırıyor. Tarlaya her gün yüzlerce müşterinin geldiğini, dalından meyve koparmanın günümüzde tüketiciler için çok cazip bir seçenek olduğunu belirten yetkililer, gelen vatandaşların önce tarlayı gezdiğini sonrasında ise satın alacakları çilekleri kendi elleriyle toplayarak satın aldıklarını söylüyor.

Yoğun İlgi Var

Vatandaşların tarladan kendin topla uygulamasına yoğun ilgi gösterdiğini ve çilek almaya gelirken çocuklarını da getirdiklerini belirten yetkililer, müşterilerin manava pazara gitmek yerine tarladan çilek almayı çok sevdiğini, bahçesi olmayan vatandaşların bu uygulamadan çok memnun olduğunu söyledi. Dalından çilek koparmanın özellikle çocuklar için çok önemli olduğunu belirten yetkililer, tarlada satılan çilek fiyatın Pazar ve manav ile aynı yörüngede olduğunu satış fiyatının 6 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Toplama Maliyeti Olmuyor

Çilek hasadının müşteriler tarafından yapılmasının kendileri için sevindirici olduğunu belirten çilek üreticileri, vatandaşların dalından çilek koparma heyecanını yaşarken, kendilerinin de çilek toplama maliyetinden kurtulduklarını, boş âtıl durumda olan arazilerin bu şekilde değerlendirilmesinin önemli olduğunu söylediler.

ekonomi üretici çilek toplama maliyeti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı