Ramazan’da İsraf Arttı! 3 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor!
Advert Advert Advert


Ramazan’da İsraf Arttı! 3 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor!


Ramazan’da İsraf Arttı! 3 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor!
Ramazan’da İsraf Arttı! 3 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor! -

Ramazan ayında ekmek israfının daha fazla olduğunu belirten yetkililer, her gün 3 milyondan fazla ekmeğin çöpe gittiğini söyledi. Yetkililer ihtiyaçtan fazla ekmek alınmasının israfa yol açtığını söyledi.

Ramazan ayında ekmek israfının arttığını belirten yetkililer, vatandaşların bu ayda iftar ve sahurda ekmek ve pideyi sıcak tüketmek istediklerini, özellikle iftara yakın yapılan alışverişlerde ihtiyaçtan fazla satın almanın gerçekleştiğini söyledi. Ekmek ve pide israfı hakkında açıklamada bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yapılan hesaplamalara göre Türkiye’de günlük 90,9 milyon ekmek üretimi gerçekleştiğini, tüketim kontrol edildiğinde ise 86 milyon ekmek tüketimi var olduğunu, aradaki farkın ekmek israfı olduğunu söyledi. Ekmek israfı konusunda daha hassas olunması gerektiğini belirten Balcı, ekmek israfını önleme kampanyası öncesinde günlük 6 milyon adet ekmeğin çöp gittiğini, kampanya sonrasında her gün 1 milyon 100 bin ekmeğin çöpe gitmesinin engellenmesi ile yıllık 400 milyondan fazla ekmeğin çöpe atılmasının önüne geçildiğini söyledi.

Kampanya Devam Edecek

Ekmek israfının önüne geçilmesinin çok önemli olduğunu belirten Balcı, bu israfın ekonomi açısından da çok önemli olduğunu, israfın minimuma indirilmesi gerektiğini, Federasyonun bu konuda sürdürülebilir kampanyalara devam edeceğini, Türkiye ekonomisine artı değer katmak için çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Ramazan’da İsraf Artıyor

Ramazan ayında ekmek israfının arttığını belirten Balcı, üretim ve tüketim rakamlarına bakıldığında israfta artışın yaşandığının görüldüğünü söyledi. Ramazan’da açken alışveriş yapılmasının israfı tetiklediğini belirten Balcı, iftara yakın yapılan alışverişlerde ihtiyaç fazlası satın alma gerçekleştiği için israfa davetiye çıkarıldığını söyledi. Balcı alınan ekmek aynı gün tüketilmeyecekse ambalajlı ekmek alınmasının daha doğru bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

ekmek ekonomi israf ramazan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!