Advert Advert Advert


   

Piyasaya Güven Hakim, Vatandaş Gelecekten Umutlu

Piyasaya Güven Hakim, Vatandaş Gelecekten Umutlu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından büyüme rakamlarını değerlendirdiği bir televizyon programında kısa vadede elde edilen yükselişin alınan tedbirlerin yanı sıra dış piyasalardan da kaynaklandığını ifade etti.

Ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında büyüme göstermesi hükümetin bile beklentilerinin üstünde oldu. Büyüme ile ilgili değerlendirmelerini NTV televizyonunda katıldığı bir programda değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gerçekleşen büyüme rakamlarının hükümetin aldığı tedbirlerin yanı sıra dış piyasadaki konjonktüründe etkisi ile gerçekleştiğini belirtirken asıl önem verilmesi gerekenin yeniden piyasaya egemen olan güven duygusunun olduğunu belirtti. Gerçekleştirilecek reformlar ile bu durumun daha da pekiştirileceğini de belirten Şimşek, yüzde 5 ve üzerinde büyüme çizgisinin standart hale gelmesi için çalışmalarını devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

Ekonominin Reformlar ile Desteklenmesi Gerekiyor

Büyüme rakamlarının beklenenden de iyi geldiğini belirten Bakan Şimşek, gerçekleşen yüzde beşlik büyümenin 2,8 puanının yurt içinde mevcut talepten, 2,2 puanının ise net ihracattan elde edildiğini belirtti. Bunun yanında büyümenin yüksek olmasının yanı sıra dengeli bir şekilde gerçekleştiğini de belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, yılın ikinci çeyreği için beklentilerinin çok daha yüksek olduğunu ifade etti.

Referandumun ardından hükümetin ihracat, yatırım ve istihdam alanında seferberlikler başlattığını hatırlatan Şimşek, gerçekleştirilen doğru politikaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek piyasanın tepkisinin gün geçtikçe daha iyi seviyelere oturacağını da tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Ülkemizin çok kritik bir ekonomik dönemden geçtiğini belirten Şimşek: “Ekonomimiz bir dar boğazdan geçti. Adı konulmamış bir krizi başarı ile atlattık diyebiliriz. Bundan sonra yapmamız gereken bu ekonomiyi reformlar ile destekleyerek daha yüksek seviyelere ulaştırmak olmalıdır. Bu konuda da hükümetimizin gayretlerinden kimse şüphe etmesin. Kısa vadedeki bu büyüme uzun vadede reformlar ile birlikte ülkemizi çok iyi seviyelere ulaştıracaktır.” Diyerek sözlerini tamamladı.

ekonomi başbakan yardımcısı mehmet şimşek ekonomi verileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uygun Faizli, Kefilsiz, 48 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Şekerbank'tan!
Uygun Faizli, Kefilsiz, 48 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Şekerbank'tan!
Dünya Devi Amazon Denizli’de İhracatçılarla İşbirliği Yapacak!
Dünya Devi Amazon Denizli’de İhracatçılarla İşbirliği Yapacak!