Advert Advert Advert


   

Matys: Türk Ekonomisi Dayanıklılığını İspatladı!

Matys: Türk Ekonomisi Dayanıklılığını İspatladı!

Türkiye’nin yılın ilk çeyreğindeki yüzde 5 oranındaki büyümesini değerlendiren Matys, Türk ekonomisinin dayanıklı olduğunu ve durumun iyiye gittiğini söyledi.

2017 yılının ilk çeyreğine dair açıklanan yüzde 5 oranındaki büyümeyi değerlendiren Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisi Piotr Matys, yılın ilk çeyreğinde elde edilen rakamların güzel olduğunu ve ekonominin beklenenden daha hızlı bir toparlanma yaşadığını söyledi. 2016 yılının Türkiye için zorlu bir yıl olduğunu bu yüzden 2017 yılının ilk çeyreğinde elde edilen yüzde 5 oranındaki büyümenin daha fazla önem arz ettiğini belirten Matys, 2016 yılındaki darbe girişiminin ardından ülkenin farklı bir sürece çekilmek istendiğini ancak girişiminin ardından Türkiye’de ekonomik aktivitenin mali teşvikler ile desteklenmesi sonucu olumlu gelişmeler yaşandığını, özel tüketim ve ihracatında büyüme oranında önemli katkısı olduğunu söyledi. Geçen yılın son çeyreğinden itibaren ülkede gerçekleşen teşvikleri ve reformları değerlendiren Matys, yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar doğurduğunu sözlerine ekledi.

Tüketici Harcaması Artacak

Ekonominin 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında büyüme göstermesinin beklenenden daha hızlı bir iyileşme yaşandığının göstergesi olduğunu belirten Matys, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin ekonomiyi uzun vadede daha iyi konuma getirme çabalarının daha fazla yoğunlaşma sürecine gireceğini söyledi. Matys, gösterilen çabaların sadece Türk şirketleri için değil yabancı şirketler için de çok önemli olduğunu söyledi.

Türk Ekonomisi Dayanıklı

Türkiye’nin tekrar daha yüksek büyüme rakamlarına ulaşmaya başladığını ve toparlanma gücünü gösterdiğini belirten ABN Amro Ekonomisti Nora Neuteboom, Türk ekonomisinin dayanıklılığını ispat ettiğini söyledi. Sanayi üretimi gibi öncü göstergelerin iyileşmedeki orana işaret ettiğini belirten Neuteboom, ikinci çeyrekte büyüme oranının daha yüksek olmasının sürpriz olmayacağını sözlerine ekledi.

ekonomi büyüme oranı Türk ekonomisi sanayi üretimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!