Advert Advert Advert


   

Fındık Üreticisine 1 Milyon Lira Destek!

Fındık Üreticisine 1 Milyon Lira Destek!

Zorlu bir sezon geçiren fındık üreticisine yapılan destek üreticinin rahat bir nefes almasını sağladı. Yetkililer 2017 yılı içerisinde Giresun’da fındık üreticisine 1 milyon lira destekleme ödemesi verileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz sezon yüzü gülmeyen fındık üreticisine yapılan maddi destekler üreticiye bir nebze olsun nefes aldırdı. Fındıkta yaşanan rekolte düşüklüğünün yanı sıra külleme problemi ile de savaşan üreticiler, piyasada fındık fiyatlarının düşük olması ile çok zorlu bir süreç yaşadı. Üreticinin yaşadığı mağduriyeti en aza indirmek isteyen yetkililer fındık üreticileri için ilk etapta alan bazlı gelir desteği verirken daha sonrasında TMO kanalı ile fındık alımı yapılmasına karar verdi. Üretici için yapılan bu destek çalışmaları bir nebze olsun rahat nefes almalarına ve yeni fındık sezonuna hazırlanmalarını sağladı. Fındık üreticilerine yapılan destekleme hakkında açıklamada bulunan Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Angın, Giresun’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finansmanı sağlanan İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi uygulamada olduğunu söyledi. Uygulanan projenin öneminden bahseden Angın, proje sayesinde hem iyi tarım prensiplerinin yerine getirilmesi için imkân oluştuğunu hem de tüketici bilincinin oluşmasının amaçlandığını söyledi.

1 Milyon Lira Destek

Fındık üreticilerinin zor zamanlar geçirdiğini belirten Angın, bakanlık tarafından yapılan bütün destekleme ödemelerine ilave olarak fındık için iyi tarım uygulamalarına dahil olan üreticilere dekar başına 50 lira destekleme yapıldığını söyledi. Angın 2017 yılı içerisinde bu kapsamda Giresun’un 9 ilçesinde 521 üreticiye 20 bin 21 dekarlık fındık bahçesi için toplamada 1 milyon lira destekleme gerçekleştirileceğini söyledi.

İyi Tarım Uygulaması

İyi tarım uygulaması hakkında detaylı bilgi veren Angın, Türkiye’de sebzeden meyveye pek çok alanda iyi tarım uygulamasının gerçekleştiğini bu uygulamanın Giresun’da ana ürün konumunda olan fındıkta gerçekleştiğini söyledi.

TMO fındık üreticisi ekonomi iyi tarım uygulamaları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!