Roaming Ücretleri Sona Eriyor
Advert Advert Advert


Roaming Ücretleri Sona Eriyor


Roaming Ücretleri Sona Eriyor
Roaming Ücretleri Sona Eriyor -

15 hazirandan itibaren AB ülkelerinde yeni bir dönem başlıyor. Roaming ücretlerinin bu tarihte kaldırılacağını açıklayan yetkililer, tüketicilerin sürpriz fatura ödemelerinden kurtulacağını söyledi.

Cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı ve çoğu zaman abonelerin mağduriyet yaşamasına neden olan dolaşım (roaming) ücretlerin konusunda AB ülkelerinde yeni bir adım atılıyor. Tüketicilerin rahatsız olduğu ve sürpriz faturalar ile karşılaştığı uygulamanın kaldırılması konusu uzun süredir gündemde bulunuyordu. Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde roaming ücretleri konusunda yeni bir sürecin başladığını bundan sonraki süreçte abonelerden herhangi bir ücret alınmayacağını söyledi. AB komisyonu tarafından hazırlanan ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da onaylanan roaming düzenlemesi 15 Haziran 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek. Bu tarih itibari ile AB ülkeleri içerisinde bulunan herhangi bir ülkenin cep telefonu abonesi olan tüketici, başka bir AB ülkesine yapacağı seyahatlerinde kendi operatör tarifesi üzerinden görüşme yapmaya devam edebilecek. Kullanıcıların mevcut sözleşmeleri üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini kullanabileceklerinin altını çizen yetkililer ilave roaming ücretinin alınmasının söz konusu olmadığının altını çizdi.

Sürpriz Faturaya Son

Roaming uygulamasının kaldırılmasının kullanıcılar açısından çok önemli olduğunu belirten yetkililer, yeni düzenleme sayesinde kullanıcıların AB ülkeleri içerisindeki seyahatlerinde yapılan işlemlerde sürpriz faturalar ile karşılaşmasına son verilmiş olacağını, tüketici mağduriyetinin ortadan kalkacağını söyledi.

Suiistimale Engel Olunacak

Konu hakkında detaylı bilgi veren yetkililer, AB içerisinde sık ziyaret eden kullanıcıların mağdur olmaması için bu uygulamaya geçildiğini, ancak daha avantajlı ülkelerden abonelik alarak roaminglerin kaldırılmasından kazanç elde etmek isteyenlerin suiistimallerine de izin verilmeyeceğini ve bu kişilerin adil kullanım şartı ile kullanım engellerinin olacağını söyledi.

AB ülkeleri ekonomi roaming dolaşım ücreti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!