Yaşlı Erkeklerin Finansal İstismar Oranı Yüksek
Advert Advert Advert


Yaşlı Erkeklerin Finansal İstismar Oranı Yüksek


Yaşlı Erkeklerin Finansal İstismar Oranı Yüksek
Yaşlı Erkeklerin Finansal İstismar Oranı Yüksek -

Finansal istismar konusunda açıklamada bulunan yetkililer, yaşlılarda gerçekleşen finansal istismar oranının erkeklerde kadınlara göre daha yüksek olduğunu açıkladı.

Yaşlı istismarı konusunda bir açıklamada bulunan Ankara Üniversitesi (AÜ) Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, yaşlı istismarının geniş bir çerçevede ele alınması gerektiğini, yaşlı istismarının, yaşlı bireye duygusal, fiziksel, psikolojik ve ekonomik yönden kötü davranıp zarar vermek olarak sınıflandırılması gerektiğini söyledi. Yaşlı istismarının açığa çıkarılmasının zor olduğunu belirten Özmete, yaşlılarda finansal istismarın çok geniş bir davranış yelpazesi içerisinde gerçekleştiğini söyledi. Yaşlı bireyin parasının ya da malının mülkünün elinden alınmasının, aldatılma ve zorlama yolu ile bireye vekaletname, belge, senet, kredi gibi resmi evraklara imza attırılmasının, eşyalarının izinsiz olarak zorbalıkla kullanılması gibi durumların sıklıkla görüldüğünü belirten Özmete, telefon dolandırıcılığı ve online pazarlamada dolandırıcılığın en kolay yol olarak yaşlıları seçtiğini söyledi.

Yaşlının Durumu İstismar Düzeyini Belirliyor

İstismar davranışlarının içeriğinin yaşlı bireyin eğitim seviyesi, yaşadığı il, ilçe ya da köye göre değiştiğini, yaş gurubunu çok önemli olduğunu belirten Özmete, finansal istismar sonucunda yaşlı bireyin her şekilde mağduriyet yaşamasına rağmen yalnız yaşayan, sağlık durumu kötü olanların mağduriyetinin telafisinin zor olduğunu söyledi.

Erkekler Daha Kolay İstismar Ediliyor

Yaşlılar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgileri aktaran Özmete, erkeklerin kadınlara göre daha kolay kandırılıp istismar edilebildiğini söyledi. Parasının zorla alındığını ve finansal istismara uğradığını belirten yaşlı erkeklerin oranının yüzde 12,8 seviyelerinde olduğunu belirten Özmete, aynı durumu yaşadığını belirten yaşlı kadınların oranının ise yüzde 5 seviyesinde olduğunu söyledi.

ekonomi finansal istismar yaşlı istismarı dolandırılıcılık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi