İran Katar’a El Uzattı!
Advert Advert Advert


İran Katar’a El Uzattı!


İran Katar’a El Uzattı!
İran Katar’a El Uzattı! -

Katar’ın yaşadığı gıda ambargosuna İran kayıtsız kalmadı. İran Katar’a 180 ton civarında sebze ve meyve göndereceği yönünde açıklamada bulundu.

Coğrafi şartlarının büyük bir bölümü çölden oluşan Katar son zamanlarda sıkıntılı günler yaşıyor. Gıda ve su ihtiyacının tedariki konusunda sıkıntılı dönemler yaşayan Katar’a İran kayıtsız kalmadı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Katar’ın zor günler yaşaması durumunda Türk ihracatçılar olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını gıda ve su temini konusunda yardım eli uzatılacağını açıklamıştı. Katar’ın başlıca tedarikçisi pozisyonunda olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yaptırım uygulaması ile sıkıntılı günler yaşanacağını ve başlıca yaşam ihtiyaçları konumunda olan ürünlerin kısa sürede temin edilmesi gerektiğini belirten yetkililer bu konuda gerekli çalışmaların yürütüldüğünü, talep geldiği taktirde çalışmaların yapılacağını açıklamıştı. Katar’ın ambargo ve abluka nedeni ile sıkıntılı sürece girmesi ile İran harekete geçti ve tonlarca meyve ve sebze nakli yapmaya başladı.

180 Ton Sebze Meyve

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer Katar’a 180 ton sebze ve meyve gönderileceğini, gönderilecek malzemelerin hazır olarak bekletildiğini, ürünlerin Bender Lenge Limanı’ndan Katar’a aktarılacağını söyledi. Tahran yönetimi de 4 gün önce 5 adet kargo uçağı ile 90’ar ton gıdayı Katar’a göndermişti.

Taşımayı THY Uçakları Yapıyor

Körfez ülkelerinin Katar’a başlattığı ambargo ve izolasyonun ardından Türkiye’den Katar’a doğru yardımlar başlamıştı. Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer, Katar’ın gıda sıkıntısı yaşamaması için her türlü önlemin alındığını, THY uçaklarının kargo bölümü ile gıda gönderildiğini açıkladı. Krizin ne kadar süreceğinin belli olmadığını belirten yetkililer, ambargo sonrasında Katar’ın marketlerinde Türk ürünlerinin daha çok görülmeye başlandığını söyledi.

ekonomi Katar TİM ambargo
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!