Tarım İstihdamı Artış Gösterdi'
Advert Advert Advert


Tarım İstihdamı Artış Gösterdi'


Tarım İstihdamı Artış Gösterdi'
Tarım İstihdamı Artış Gösterdi' -

Bayraktar tarım istihdamının her geçen gün artış gösterdiğini söyledi. Şubat ayında 5 milyon 36 bin olan tarım istihdamının mart ayına gelindiğinde 49 bin artış ile 5 milyon 85 bine yükseldiğini belirten Bayraktar, yaz aylarında bu rakamın daha da artış göstereceğini söyledi.

Tarımda gerçekleşen istihdam hakkında açıklamada bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kış döneminde tarım da istihdam rakamlarının genellikle düşüş gösterdiğini bu alanda geçim sağlayan vatandaşların sıkıntı yaşayabileceğini göz önünde bulundurarak hareket ettiklerini ancak bu yıl tarım alanında istihdamın geçmiş yıllardan farklı bir yörünge çizdiğini söyledi. Ülke genelinde başlatılan milli istihdam seferberliğinin çok önemli olduğunu hem özel sektör temsilcilerinin hem de kamu kurum ve kurulularının işsizliğin düşmesi için gerekli çalışmaları yürüttüğünü belirten Bayraktar, tarım alanında yaşanan istihdam artışının da işsizlik üzerinde etkili olduğunu söyledi. Kış ayı olmasına rağmen şubat ayında tarımda istihdam rakamının 5 milyon 36 bine ulaştığını hatırlatan Bayraktar, mart ayında bu rakamın 49 bin artış göstererek 5 milyon 85 bine kadar yükseldiğini söyledi.

Kadın Sayısı Daha Fazla

Tarımda gerçekleşen istihdam sayılarının incelendiğinde kadınların daha aktif olduğunun görüldüğünü belirten Bayraktar, mart ayında tarımda istihdam sağlanan 2 milyon 868 bin erkek varken kadınlarda bu rakamın 2 milyon 218 bin seviyesinde olduğunu söyledi. Bayraktar erkeklerin yüzde 15,1’nin kadınların ise yüzde 26,1’nin tarımda çalıştığının altının çizdi.

İşsizlik Puanını Düşürüyor

Tarımda istihdamın işsizlik puanı üzerinde etkili olduğunu belirten bayraktar, söz konusu dönemde tarımın kadınlarda işsizliği 4 puan oranında erkeklerde ise 1,3 puan oranında düşürdüğünü söyledi.

milli istihdam seferberliği ekonomi istihdam tarım TZOB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018