Advert Advert Advert


   

EPKD’dan Akaryakıta Yeni Düzenleme! 2018 İtibariyle Bitkisel Katkı Zorunlu

EPKD’dan Akaryakıta Yeni Düzenleme! 2018 İtibariyle Bitkisel Katkı Zorunlu

EPDK, benzine yeni düzenleme yaptı. 2018’den itibaren zorunlu olarak karara göre benzine yüzde 3, motorineyse yüzde 0,5 bitkisel katkı dahil edilecek.

EPDK, benzine yeni düzenleme yaptı. 2018’den itibaren zorunlu olarak karara göre, benzine yüzde 3, motorineyse yüzde 0,5 bitkisel katkı dahil edilecek.

Resmi Gazetede Yayımlandı

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumunun benzin grubuna yönelik aldığı bu karar bu günkü Resmi Gazetede yayımlandı. İki ayrı tebliğ olarak yayımlanan kararın 2018 yılının ilk gününden itibaren yürürlükte olacağı kaydedildi.

Benzine Yüzde 3

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan karara göre ilk tebliğde, akaryakıt dağıtıcısı olan lisans sahipleri; bir yıllık zaman zarfında kara tankerleri dolum üniteleri haricinde rafineden satın aldıkları veya ithal ettikleri benzine yüzde 3 olmak üzere yerli tarım ürünleriyle elde edilmiş etanol karıştıracak. Uygulama 1 Ocak 2018 itibariyle zorunlu olacak.

Motorine Yüzde 0,5

Resmi Gazetenin bu günkü sayısında yayımlanan ikinci tebliğ uyarınca, bir yıl içerisinde kara tankerleri dolum üniteleriyle ithal edilenler haricinde, rafinecilerden satın alınan motorine yüzde 0,5 oranda yerli tarım ürünleri ya da bitkisel atık yağlardan üretilen biodizel karıştırmak zorunlu hale getirildi. Söz konusu uygulama 2018’in ilk gününden itibaren zorunlu hale getirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Oranları Yeniden Değerlendirebilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan karara göre, biodizelde arz sıkıntısının belirlenmesi ya da biodizel fiyatlarının piyasayı olumsuz etkilemesi halinde ise; EPDK söz konusu oranları tekrar belirleyebilecek. Alınan kararlar doğrultusunda Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumuna aktarılan bilgilerin incelenmesinde biodizel oranını en az 0,01 oranında yuvarlanacak. EPDK’nın belirlediği 1 Ocak 2018 tarihine kadar, dağıtıcı lisans sahibi işletmelerin alınan kararları uygulama zorunluluğu bulunmayacak. 

enerji piyasası düzenleme kurumu akaryakıt düzenlemesi bodizel etanol resmi gazete epdk
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!