10 Kattan Yüksek Olan Binalar!
Advert Advert Advert


10 Kattan Yüksek Olan Binalar!


10 Kattan Yüksek Olan Binalar!
10 Kattan Yüksek Olan Binalar! -

Londra’da gerçeklesen yangın sonrasında Türkiye’deki yetkililer konu hakkında açıklama yaptı. 10 kattan daha yüksek olan binalarda taş ve cam yünü denilen yanmaz malzemenin kullanılması gerekli olduğunu belirten yetkililer, bazı yasakların çiğnendiğinin tespit edildiğini söyledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşanan yangın sonrasında dış cephe malzemeleri konusunda harekete geçen yetkililer bazı durumlarda yasakların çiğnendiğinin tespit edildiğini söyledi. Londra’da 24 katlı binanın dış cephe kaplamasında kullanılan poliüretan adlı malzemenin içerisinde bulunan poliizosiyanurat maddesinin büyük çaplı yangının büyüklüğüne dayanmadığının ispatlandığını belirten yetkililer, Türkiye’de yangın yönetmeliği gereği, 28,5 metreden daha yüksek olan binaların dış cephe kaplamasında plastik köpük kullanılmasının yasak olduğunun altını çizdi. 28,5 metreden daha az olan binalarda dış cephenin tamamen plastik köpük ile kaplanması durumunda zeminin üzerindeki 1,5 metre ile pencere kenarlarının cam yünü ve yanmaz taş ile çevrilmesi gerektiğini belirten yetkililer, bazı yasakların çiğnendiğine dair tespitlerde bulunduklarını söyledi.

10 Kattan Fazla Binalarda

Yangın yönetmeliği gereğince kamu sağlığını korumak için gerekli kuralların mevcut olduğunu belirten yetkililer, 10 katın üzerindeki cephelerde plastik malzemenin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini, plastik malzemeden daha pahalı olan cam yünü ve yanmaz taşın dış cephe kaplamasında kullanılması gerektiğini söyledi. Yetkililer 10 katın üzerinde olan rezidanslarda plastik köpük malzemenin tespit edildiğini ve bu durumun çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Yangın Büyüklüğüne Dayanmıyor

Yangın geciktirici malzeme olan bilinen maddenin poliüretan denilen köpük malzemenin içinde bulunduğunu belirten yetkililer, maddenin çok büyük yangınlara karşı dayanıklılık göstermediğini, yangını bir müddet geciktirse bile yeterli olmadığını söyledi. Türkiye’de bu maddenin kullanılmadığını ve yangın yönetmeliğinin buna izin vermediğini belirten yetkililer, bu konuda yönetmeliğin Londra’dan daha iyi konumda olduğunu söylerken, kuralların ihlal edilmesinin insan sağlığını tehlikeye attığının altını çizdi.

yangın ekonomi poliüretan bina rezidans
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018