Ayık: Oteller Kayıp Yaşıyor!
Advert Advert Advert


Ayık: Oteller Kayıp Yaşıyor!


Ayık: Oteller Kayıp Yaşıyor!
Ayık: Oteller Kayıp Yaşıyor! -

Başkan Ayık, booking.com yasağı yüzünden otellerin büyük kayıp yaşadığını söyledi. Yasak konusunun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirten Ayık, durumun hem büyük hem de küçük oteller için maddi kayba neden olduğunu söyledi.

Booking.com ile ilgili devam eden yasağın oteller açısından büyük maddi kayıplara neden olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, booking.com üzerinden rezervasyon yaptırmamanın hem küçük oteller hem de büyük oteller açısından maddi kayba neden olduğunu, bu durumdan en az etkilenen kesimin kıyı bölgelerinde bulunan ve tur operatörleri ile çalışan otellerin olduğunu söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yaptığı 22 Haziran booking.com yetkilileri ile yapılacak toplantıdan umutlu olduklarını belirten Ayık, bu konunun bir an önce çözüme ulaşması gerektiğini, bu mevzunun Türkiye’nin ve sektörün önünde bir set, sorun gibi tutmamak gerektiğini söyledi. Oteller kısmının incelenmesi gerektiğini yaşanan kayıpların dikkatli incelenmesi gerektiğini belirten Ayık, özellikle seyahat acentalarının kayıplarının çok büyük olmadığını, esas kaybı konaklama kısmında bulunan otellerin yaşadığını söyledi.

Tedbir Kararı Kalkmalı

Turizm sezonunun açıldığını ve geçen yıl yaşanan olaylar dolayısı ile turizm sektörünün çok kan kaybettiğini belirten yetkililer, söz konusu davanın hukuki sürecinin dikkate alınarak, tedbir kararının kaldırılmasının turizm sektörü açısından çok önemli olduğunu, sektör temsilcilerinin beklentisinin bu yönde olduğunu söyledi.

Rezervasyonlarda Düşüş Var

Yaşanan bu yasaklamadan hem büyük hem küçük otellerin zarar gördüğünü belirten yetkililer, en çok etkilenen kesimin küçük oteller olduğunu, online satış kanalının bu sektörde vazgeçilemez pozisyona geldiğini, yaşanan gelişmelerden sonra küçük otel rezervasyonlarında yüzde 50 – 60 oranında düşüş olduğunu söyledi.

turizm ekonomi booking.com turist
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı