Artvin’den Ekonomiye 4,4 Milyar Lira Katkı!
Advert Advert Advert


Artvin’den Ekonomiye 4,4 Milyar Lira Katkı!


Artvin’den Ekonomiye 4,4 Milyar Lira Katkı!
Artvin’den Ekonomiye 4,4 Milyar Lira Katkı! -

Artvin’de kurulan 3 baraj kurulduğu günden itibaren toplamda 17 milyar 241 milyon kilovatsaat enerji üreterek ülke ekonomisine 4,4 milyar liralık katkı sağladı.

Artvin’de kurulan 3 baraj ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Türkiye’nin en yüksek barajı olan Deriner Barajı’nın da içinde olduğu Artvin’deki 3 baraj kuruldukları günden bugüne kadar milyar toplamda milyon kilovatsaatlik enerji üretimi gerçekleştirdi. Hizmete alındığı tarihten itibaren barajların ürettikleri enerji ile millî ekonomiye katkısını devam ettirdiğini belirten yetkililer, barajlardan şimdiye kadar ekonomiye 4,4 milyar liralık katkı sağlandığını söyledi. Konu hakkında açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri hem Türkiye’nin hem de Artvin’in gurur projesi olan Borçka Barajı, Muratlı Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) ve Deriner Barajı ve HES tesislerinin tamamlanması ile ülke ekonomisi açısından oldukça önemli adımlar atılmaya başlandığını söyledi.

Büyük Katkı Sağlıyorlar

Muratlı Barajı ve HES'in 30 Mayıs 2017 itibari ile hesaplanan verilerine göre hizmete alındığı 2005 yılından itibaren 4,91 milyar kilovatsaat enerji ürettiğini, barajın 115 megavat kurulu gücü olduğunu ve yıllık 444 kilovatsaat enerji üretimine sahip olduğunu belirten yetkililer, barajın ekonomiye katkısının 1 milyar 129 milyon lira olduğunu söyledi.3 barajında ekonomiye büyük katkıları olduğunu belirten yetkililer, Borçka barajından 1 milyar 967 milyon lira gelir elde edilirken, Deriner Barajından ise 1 milyar 369 milyon lira gelir elde edildiğini söyledi.

Maliyetlerini Kapatıyorlar

Enerji üzerine yapılan yatırımların çok önemli odluğunu belirten yetkililer, barajların bir süre sonra ürettikleri enerji ile maliyetlerini kapatıp kâra geçtiklerini söyledi.

HES ekonomi baraj enerji üretimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!