Advert Advert Advert


   

İlçe Küçük İhracatı Büyük!

İlçe Küçük İhracatı Büyük!

Kirazda marka olma yolunda ilerleyen Karaman’ın Toroslar üzerindeki Başyayla ilçesinin nüfusu sadece 3662 kişi ama üretilen 7 bin ton kirazın neredeyse tamamı ihraç ediliyor.

Başyayla ilçesinin en önemli geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğun belirten yetkililer, ilçede yaşayanların 1985 yılında modern meyvecilikle tanışması ile birlikte kiraz üretimin ön plana çıktığını söylüyor. Dağınık arazi yapısı nedeni ile ilçede tarım alanlarının oldukça az olduğunu belirten yetkililer, ilçenin yıllarca büyükşehirlere göç verdiğini ancak modern meyvecilikle tanışılması ile kirazın ilçede büyük önem arz eden bir meyve haline geldiğini, ilçede tarım yapılabilecek her alanda kiraz bahçelerinin oluşturulduğunu söyledi. İlçe nüfusunun sadece 3 bin 662 olduğunu ancak yılda yaklaşık olarak 7 bin ton kiraz üretimi gerçekleştiğini belirten yetkililer, Başyayla ilçesinin henüz keşfedilmeyen bir ilçe olduğunu, ilçenin hem doğası hem de sahip olduğu güzellikler ile yakın zamanda kiraz üretiminde marka haline geleceğini söyledi.

İhracat Yapılıyor

Başyayla ilçesinin küçük bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Fatih Kaşıkçı, ilçede kiraz üretimin çok yaygın olduğunu, üreticilerin kaliteli ve yöreye has üretilen kirazları ihraç ettiklerini söyledi. Kaşıkçı üretilen 7 bin yon kirazın hemen hepsinin ihraç edildiğini söyledi. Mevsimsel etkiler dolayısı ile rekoltenin düşük olabildiğini belirten Kaşıkçı, ürünün kaliteli olması ile diğerlerinden ayrıldığını ve rekolte düşüklüğünü telafi ettiğini söyledi.

Kiraz Borsası Oluşacak

Üretilen kirazların yurt dışına ihraç edildiğini küçük bir ilçeden bu başarının elde edilmesinin çok sevindirici olduğunu belirten Kaşıkçı, bölgenin kiraz üretimi için çok uygun bir iklimi olduğunu, bölgede kiraz sezonunun 2 ay kadar sürdüğünü, yakın zamanda buranın mini bir kiraz borsası olacağını söyledi.

ekonomi ihracat kiraz üretim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!