Advert Advert Advert


   

Rusya’ya Yapılan İhracatta Rekor Trabzon’a Ait!

Rusya’ya Yapılan İhracatta Rekor Trabzon’a Ait!

2017 yılının ilk çeyreğinde Rusya’ya yapılan ihracatta lider belli oldu. İlk 5 aylık süreçte 39 milyon dolarlık ihracat yaparak Trabzon 21 il arasında il sırada yer alıyor.

Rusya ile 2015 yılında yaşanan uçak krizi sonrasında ihracat ve turizm alanında büyük sıkıntılar yaşamıştı. İki ülke arasındaki gerginlikten sektör temsilcilerinin çok etkilendiğini ve sorunun çözülmesinin şart olduğunu belirten yetkililer kulak veren siyasiler gerginliği bitirmiş ve iki ülkenin normalleşme sürecine girmesini sağlamıştı. Henüz Rusya tüm ürünlerde kısıtlamaları kaldırmamış olsa bile yaş sebze meyve ihracatı oranları geçen yılın aynı dönemine göre büyük ölçüde artış gösterdi. 2017 yılının ilk 5 aylık döneminde Rusya’ya yapılan ihracatlar konusunda detaylı bilgiler paylaşan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) yetkilileri, söz konusu dönemde Rusya’ya toplamda 215 bin 379 ton yaş sebze meyve ihracatı gerçekleştirildiğini, ihracatın karşılığında 123 milyon 738 bin 321 dolar gelir elde edildiğini açıkladı.

Trabzon Lider

Söz konusu dönemde gerçekleştirilen ihracatı değerlendiren yetkililer, 39 milyon 89 bin 390 dolarlık ihracat ile Trabzon’un bu dönemde lider konumda olduğunu, Türkiye’nin Rusya’ya olan yaş sebze meyve ihracatının yüzde 32’sini karşıladığını ve aynı kategoride ihracat yapan 21 il arasında ilk sırada yer almayı başardığını söyledi.

Trabzon Marka Oluyor

Trabzon’dan gerçekleştirilen yaş sebze ve meyve ihracatında 2017 yılının ilk 5 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 seviyesinde artış yaşandığını belirten yetkililer, Trabzon menşeili firmaların her yıl sektörün lideri konumunda olduklarını söyledi. Trabzonlu ihracatçıların deniz lojistiği konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirten yetkililer, lojistikteki başarının ihracat oranlarına yansıdığını söyledi.

ekonomi ihracat Rusya yaş sebze meyve
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!