Advert Advert Advert


   

Ruslara Ayva İhracatı 2 Kat Arttı!

Ruslara Ayva İhracatı 2 Kat Arttı!

Rusya’ya yapılan yaş sebze meyve ihracatlarında genel olarak bir artış yaşandığını belirten yetkililer, ayva ihracatının iki katına çıktığını, 2017 yılının ilk 5 aylık sürecinde Rusya’ya yapılan ayva ihracatından 1 milyon 94 bin 811 dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Rusya ile 2015 yılı kasım ayında yaşanan uçak krizi sonrası yaşanan gergin günlerin geride kalması ihracat oranlarına yansımaya başladı. İki ülke arasındaki can sıkıcı günlerin geride kaldığını, ülke yetkililerinin ticari anlaşmalar üzerinde çalışmalar yürüttüğünü belirten yetkililer, sürecin başında yaşanan sıkıntılı zamanlara göre şu dönemde ilişkin çok daha iyi durumda olduğunu söyledi. Yaşanan kriz dolayısı ile en çok turizm sektörünün ve ihracatçıların sıkıntı yaşadığını belirten yetkililer, normalleşme süreci ile ihracat rakamlarının artış gösterdiğini söyledi. Rusya’nın ihracat konusunda henüz bütün kısıtlamaları kaldırmamış olmasına rağmen ülkeye yapılan ihracatlar da büyük oranda artış yaşandı. 2017 yılının ilk 5 aylık sürecine dair ihraçta rakamlarını açıklayan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) yetkilileri, 5 aylık süreçte Rusya’ya soğan, şeftali, limon, portakal, mandalina, kayısı, lahana, greyfurt, pırasa, kavun, karpuz, ayva başta olmak üzere toplam 17 kalem ürünün ihracatının gerçekleştirildiğini, gerçekleşen ihracattan toplamda 123 milyon 738 bin 321 dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Ayva İhracatı İki Katına Çıktı

Söz konusu süreçte ülkeye yapılan ayva ihracatının iki katına çıktığını belirten yetkililer, 2016 yılında 998 ton olan ihracat miktarının 1469 tona ulaştığını, 656 bin olan gelirin ise 1 milyon 94 bin 811 dolara yükseldiğinin altını çizdi.

530 Ton Karadeniz’den

Rusya’ya yapılan ihracatta Doğu Karadeniz’de faaliyet gösteren firmaların aktif olduğunu sağladıkları lojistik alt yapı sayesinde ihracat oranlarının yükseldiğini belirten yetkililer, toplam ihracattaki 530 tonluk kısmın bu bölgede faaliyet gösteren firmalara ait olduğunu söyledi.

ekonomi ihracat rusya ayva
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!