Bayram için 500 Milyonluk Şeker ve Çikolata!
Advert Advert Advert


Bayram için 500 Milyonluk Şeker ve Çikolata!


Bayram için 500 Milyonluk Şeker ve Çikolata!
Bayram için 500 Milyonluk Şeker ve Çikolata! -

Bayram döneminde çikolata ve şeker satışlarının arttığını belirten yetkililer, üreticiler için bu dönemlerin çok önemli olduğunu söyledi. Bayram sezonunda 500 milyon liralık çikolata ve şeker satışı beklendiğini belirten yetkililer, bayram dönemlerin yıllık satışların önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

Bayramların şeker ve çikolata satışlarının patlama yaşadığı dönemler olduğunu belirten Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, bayram dönemlerinde sektörün çok hareketli günler yaşadığını, bu dönemde şeker ve çikolata sayışlarının ön plana çıktığını söyledi. Bayram dönemlerinde şeker ve çikolata satışlarının 500 milyon lira civarında seyrettiğini belirten Kopuz, satışların yarısını bayram şekerinin oluşturduğunun altını çizdi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de şekerli ve çikolatalı mamuller pazarının yıllık 4,6 milyar liralık satış hacmine ulaştığını belirten Kopuz, sektörün her geçen gün büyüme kaydettiğini bu yıl yüzde 10 seviyelerinde büyüme beklendiğini söyledi. Yıllık satış hacminin 2,3 milyar liralık kısmının sektörde gerçekleşen ihracatlardan meydana geldiğini belirten Kopuz, Türk gıda sektöründe şekerli mamul sektörünün itici bir gücü olduğunu söyledi.

Bayram Dönemleri Hareketli

Sektörde bayram dönemlerinin oldukça hareketli geçtiğini sektördeki yıllık satışların önemli bir bölümünün Ramazan ve Kurban Bayramı döneminde gerçekleştiğini belirten Kopuz, Türkiye’de yıllık kişi başı 2,1 kilogram bayram şekeri tüketimi olduğunu, bunun yüzde 60’ının bayramlarda tüketildiğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu İlk sırada

Batı illerinde çikolatanın lokomotif ürün olduğunu ancak, doğu illerinde ise şekerleme ürünlerinin satışlarının daha yoğun geçtiğini, bu bölgedeki tüketicilerin bayram şekerinden vazgeçmediğini belirten Kopuz, tüketicileri merdiven altı ürünlerden uzak durmaları, standartlara uygun üretim yapan yerlerden alışveriş yapmaları ve markalı ürün tüketmeleri konusunda uyardı.

ekonomi ŞEMAD şeker çikolata
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018