Kaçak Elektrik Kullanımı Azalıyor!
Advert Advert Advert


Kaçak Elektrik Kullanımı Azalıyor!


Kaçak Elektrik Kullanımı Azalıyor!
Kaçak Elektrik Kullanımı Azalıyor! -

Kaçak kullanımının yaygın olduğu bölgelerde alınan tedbirler sonuç vermeye başladı. Son 5 yıl içinde elektrikte kayıp kaçak oranı yüzde 25 seviyelerinden yüzde 15’e kadar düştü.

Kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu bölgelerde alınan tedbirler sonucunda kaçak kullanım oranlarında aşağı yönlü bir hareket görülmeye başlandı. Son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde elektrikte kayıp kaçak oranının yüzde 25 seviyelerinden yüzde 15’ e düştüğünü belirten Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, bu konuda alınan tedbirlerin ve yaptırımların olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. ELDER’in yeni dönem faaliyetlerin hakkında değerlendirmede bulunan Çeçen, müşteri hizmetlerine ağırlık verildiğini ve abonelere kurumu daha iyi anlatmak için çaba gösterildiğini, şeffaf bir süreç yürütülerek elektrik dağıtımı sağlanan bölgeleri geliştirmek için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Kurumun hedeflerinin belli olduğunu bu hedeflere kapsamında elektrik dağıtım şirketlerinin 2020 yılına kadar alt yapı hizmetlerini daha iyi hale getirmeleri için sektöre 18 milyar lira civarında yatırım yapması gerektiğini belirten Çeçen, bu rakamın kamu dönemine göre 3,5 kat daha fazla olduğunu ve bu finansın yatırımcılar tarafından sağlandığını söyledi.

Yüzde 65’ten 15’e Düştü

Pilot bölge olarak belirlenen Van gölü dağıtım bölgesinde sayaçların uzaktan takip edildiğini belirten Çeçen, bu bölgede yapılan bu çalışma sonucunda elektrikteki kayıp kaçak oranının yüzde 65 seviyesinden yüzde 15’e düşürüldüğünü, uygulamanın bölgede yaygınlaşması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Ülke Geneli Yüzde 15

Türkiye geneli elektrikte kayıp kaçak oranı hakkında bir değerlendirmede bulunan Çeçen, son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda kaç kullanım oranını yüzde 25 seviyelerinden yüzde 15’e kadar düştüğünü, bazı bölgelerde bu oranın yüzde 8 seviyelerine kadar indiğini, kaçakla mücadele konusunda gerekli çalışmaların devam edeceğini söyledi.

ekonomi kaçak elektirk ELDER elektrik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı