Advert Advert Advert


   

Ortadoğu’nun Favorisi Piliç Döner!

Ortadoğu’nun Favorisi Piliç Döner!

Türkiye’de kırmızı ete göre daha uygun fiyattan satıldığı için tercih sebebi olan piliç döner Ortadoğu’nun da favorisi oldu. Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’dan gelen talep üzerine piliç döner ihracatında artış yaşandı.

Kırmızı ete oranla daha uygun fiyattan satılan piliç döner ülkemizde olduğu gibi Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde de yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Dünyada Türk lezzeti olarak tanınan dönerin farklı versiyonu olarak pek çok kişinin damak tadına uyan piliç dönerin bu kadar yoğun talep görmesinde fiyatının daha uygun olmasının etkisi büyük.  Türkiye’nin piliç eti üretiminde dünya sıralamasında sekizinci sırada olduğunu, piliç eti ihracatında ise ilk 5 ülke içerisinde yer aldığını belirten Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu, ürünün yoğun talep görmesinde lezzetinin ve fiyatının etkili olduğu kadar, şehirleşme ve kadınların iş hayatında bulunması dolayısı ile daha hızlı ve pratik pişen yemeklerin tercih ediliyor olmasının etkisi olduğunu söyledi. Abalıoğlu, ileri işlenmiş piliç türlerinin de tüketimde ilk tercihler arasında bulunduğunu söyledi.

Marketlerde Değişikliğe Gidildi

Tüketim tercihlerinin değişmesinin marketlerin reyonlarına yansıdığını belirten Abalıoğlu, ABD ve Avrupa’da son dönemlerde market raflarında bütün pilicin görülemediğini, piliç sektöründeki en büyük payın işlenmiş ürünlerde olduğunu, Türkiye’nin bu sürece gelecek 10 yıl içerisinde girmesinin beklendiğini söyledi.

Piliç Döner İhracatın Yıldızı

Tavuk dönerin işlenmiş ürünler arasında tüketimi en hızlı artan ürün konumunda olduğunu, ürünün uygun fiyatının bu yükselişte etkisinin büyük olduğunu belirten Abalıoğlu, piliç dönerin turistik tesislerden, okul kantinlerine kadar pek çok alanda tüketiminin olduğunu ve ihracatın yıldızı haline geldiğini söyledi.

ekonomi ihracat abalıoğlu piliç döner
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!