Rüzgâr Enerjisi İhaleleri Başladı!
Advert Advert Advert


Rüzgâr Enerjisi İhaleleri Başladı!


Rüzgâr Enerjisi İhaleleri Başladı!
Rüzgâr Enerjisi İhaleleri Başladı! -

Yenilenebilir enerji kapsamında yapılacak olan rüzgâr enerjisi santrali için çalışmalar başlatıldı. Kayseri – Niğde bölgesi için rüzgâr enerjisi ön lisans ihalesinde teklif veren firmalara toplam 80 megavatlık kapasite tahsis edildi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu dolayısı ile yenilenebilir enerji alanında çok büyük potansiyeli olduğunu ve bundan sonraki süreçte bu alandaki yatırımların daha da popüler hale geleceğini belirten yetkililer bu alanda yapılan çalışmaların hızlandırıldığını belirtti. Özellikle güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi alanında potansiyelin mevcut durumun çok üzerinde olduğunu, bu alanda daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten yetkililer rüzgâr enerjisi alanında ihale döneminin başladığı bilgisini kamuoyuna duyurdu. Rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi sağlanması amacı ile kurulacak santral için ön lisans ihalelerinin ilk günün tamamlandığını ve Kayseri – Niğde bölgesinde 80 megavatlık rüzgâr enerjisi üretimi ihalesinin en düşük teklifi veren firmalara tahsis edildiğini belirten yetkililer, ihale sonucunda 65 megavatlık kapasitenin Enerjisa’ya kalan 15 megavatlık kapasitenin ise Esengüç Enerji Yatırım A. Ş’ye tahsis edildiğini söyledi.

25 Firma Arasından Seçildi

İhalenin ilk gününün tamamlandığını açıklayan Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakkı Özata, komisyona kendisinin başkanlık yaptığını, ilk bölge olarak seçilen Kayseri – Niğde için teklif dosyalarının incelendiğini, 80 megavatlık kapasite için toplamda 25 firmanın teklif verdiğini, en düşük teklifi veren firmalara kapasitenin tahsis edildiğini açıkladı.

Toplam 710 Megavat

İhalelerin 21 – 23 haziranda tamamlanacağını açıklayan yetkililere, şirket başvurularının 24 – 30 Nisan tarihleri arasında alındığını, ön lisan yarışmaları toplamında 11 bölge için toplamda 710 megavatlık ön lisans verileceğini açıkladı.

ekonomi rüzgar enerjisi enerji santrali yenilenebilir enerji ihale
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!