Brent Petrol, Son 10 Ayın Dibini Gördü
Advert Advert Advert


Brent Petrol, Son 10 Ayın Dibini Gördü


Brent Petrol, Son 10 Ayın Dibini Gördü
Brent Petrol, Son 10 Ayın Dibini Gördü Çiğdem Yeniay -

Brent petrolde fiyatlar gerilemeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı güne 44,79 seviyesinden başladı. İlerleyen dakikalarda ise 44,68 dolar seviyesine kadar düştü.

Brent petrolde fiyatlar gerilemeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı güne 44,79 seviyesinden başladı. İlerleyen dakikalardaysa 44,68 dolar seviyesine kadar düştü.

44 dolar 68 cent Brent petrolde geçen 10 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Batı Teksas türündeki ham petrol varil fiyatıysa 42 dolar 44 centten işlem gördü. Brent petrol varil fiyatı bir önceki gün 45,85 dolarla işleme başlamıştı. Gün içerisinde işlem gördüğü en yüksek fiyat seviyesi ise 46,76 dolar olmuştu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi Haftalık Verileri Açıkladı

ABD Enerji Enformasyon İdaresi haftalık açıklamasını yaptı. Açıklamaya göre ABD’deki ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yüzde 0,5 oranında düştü. Düşüş 2 milyon 500 bin varil olarak açıklandı. Son durumda ülkedeki petrol varil miktarı 509 milyon 100 bine gerilemiş oldu. İdareden yapılan bir önceki hafta açıklamasında ülkedeki stokların 1 milyon 700 bin olduğu kaydedilmişti.

Ülkede üretilen ham petrol miktarı bir haftalık zaman diliminde günlük olarak hesaplandığında yaklaşık 20 bin varil kadar yükseldi. Toplam rakam ise 9 milyon 350 bin varil olarak açıklandı. Geçen 18 hafta incelendiğinde ABD’nin üretimi 16 hafta boyunca üretimi arttırdığı görüldü.

Uzmanların konu hakkındaki yorumları kayıpların derinleşmesi yönünde oldu. Piyasadaki endişenin sürdüğüne işaret eden uzmanlar, Libya’nın üretimine de dikkat çekerek; fiyatlar üzerinde düşüş yönlü baskı olduğunu ifade etti. Fiyatları etkileyen diğer bir gelişme ise OPEC’in aldığı kararlar olarak gösteriliyor.

İran Petrol Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre, fiyatların düşüş yönlü hareket etmesinin en önemli nedeni ABD’nin üretimi yükseltmesi olarak gösterildi. 

brent petrol batı teksas ham petrol petrol varil fiyatı abd opec
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!