Domatesin Fiyatı 1 Liraya Kadar Düştü!
Advert Advert Advert


Domatesin Fiyatı 1 Liraya Kadar Düştü!


Domatesin Fiyatı 1 Liraya Kadar Düştü!
Domatesin Fiyatı 1 Liraya Kadar Düştü! -

Tezgahlarda fiyatı 10 liraya kadar çıkan domates düşüşe geçti. Sera domateslerinin yanı sıra tarla domateslerinin hasadı da başlayınca domateste fiyat 1 liraya kadar geriledi.

Kış döneminde yüksek fiyatı ile tüketicinin cebini yakan domates mevsimi gelince yüz güldürdü. Sera domateslerinin tüketildiği kış aylarında çok yüksek fiyattan satışa sunulan, market ve Pazar tezgahlarında 10 liraya kadar yükselen domatesin fiyatı havaların ısınması ile düşmeye başladı. Mevsimsel olarak tarla domateslerinin hasat dönemi başlayınca tüketici bundan sonraki süreçte daha uygun fiyattan domates tüketebilecek. Seradaki üretim döneminde domates fiyatlarının çok yükseldiğini, kış şartlarındaki üretim koşulları dolayısı ile fiyatların yüksek olmasının normal olduğunu belirten üreticiler, kış döneminde kilosu 10 liraya kadar ulaşan sera domateslerinin yerini tarla domateslerinin aldığını ve fiyatının da 1 liraya kadar düştüğünü söyledi. Mevsimsel olarak yaşanan düşüşün normal olduğunu belirten üreticiler, hasatların yoğunlaşması ile fiyatlarda daha da düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Tarlada 50 Kuruşa Düşüyor

Bu yıl Adana’nın Karataş ve Yüreğir ilçelerinde 33 bin dönümlük arazide domates ekildiğini ve tarlalarda üretimi yapılan domateslerin hasat dönemine geçildiğini belirten Adanalı üreticiler, bölgede yetişen domateslerin iç tüketimde kullanıldığını, hasatların yoğunlaşması ile fiyatlarda düşüş görüldüğünü söyledi. Domatesin tarlada toptan fiyatının 50 kuruşa kadar düştüğünü belirten üreticiler, aynı domatesin market fiyatının 1 lira olduğunu söyledi.

Verim Sıkıntısı Yok

Üreticilerin bu yıl rekolte konusunda sıkıntı yaşanmadığını belirten Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, verim olarak herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ancak fiyatların her geçen gün daha da düştüğünü, eğer fiyatlar 50 kuruşun da altına düşese üreticilerin para kazanamayacağını söyledi.

ekonomi tarla domatesi hasat sera
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi