Kiraz İhracatı Üreticiyi Rahatlattı!
Advert Advert Advert


Kiraz İhracatı Üreticiyi Rahatlattı!


Kiraz İhracatı Üreticiyi Rahatlattı!
Kiraz İhracatı Üreticiyi Rahatlattı! -

Geçtiğimiz yıla oranla rekolte düşüklüğü yaşayan kiraz üreticileri ihracat ile bir nebze nefes aldı. Rusya’ya gerçekleştirilen 25 bin tonluk ihracattan toplamda 66,4 milyon dolar gelir elde edildi.

Rusya ile normalleşen ilişkiler sonrasında gerçekleşen ihracatlar üreticilerin ve ihracatçıların yüzünü güldürmeye devam ediyor. İklimsel etkiler sebebi ile geçtiğimiz yıla göre bu yıl yüzde 30 civarında rekolte düşüklüğü ile karşılaşan kiraz üreticilerinin yüzünü ihraçta güldürdü. Geçtiğimiz yıla nazaran ciddi bir rekolte düşüklüğü görüldüğünü belirten Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Semih Yazgan, rekolte düşüklüğünde iklimsel etkilerin çok büyük etkiye sahip olduğunu, üreticinin umutsuzluğunun önüne Avrupa ve Rusya’ya gerçekleştirilen ihracatlarına geçtiğini söyledi.  18 Haziran tarihine kadar ülke genelinde gerçekleştirilen kiraz ihracatı konusunda bir değerlendirmede bulunan Yazgan, Türkiye genelinde toplamda 25 bin ton kiraz ihracatı gerçekleştiğini, yapılan ihracattan toplamda 66,4 milyon dolar gelir elde edildiğini söyledi. Bir önceki yıla göre kirazda miktar bazında yüzde 11 değer bazında ise yüzde 29 seviyesinde düşüş yaşandığını belirten Yazgan, yapılan ihracatın bir nebze rahat nefes almaya neden olduğunu söyledi.

Üretimde Talihsizlikler Yaşandı

AB ülkelerine miktar bazında 10 bin 900 ton kiraz ihraç edildiğini Rusya Federasyonuna ise 6 bin 200 ton kiraz ihracatı gerçekleştiğini belirten Yazgan, bu yıl kiraz üretimde çok büyük talihsizlikler yaşandığını söyledi. Kışın yaşanan don olayları ve bazı bölgelerdeki erkenci yağmurların kalitede düşüşe sebep olduğunu belirten Yazgan, yaşanan sıkıntılar sebebi ile sezonun zorlu başladığını söyledi.

Yağış Kaliteyi Düşürüyor

Kirazın olgunlaşma döneminde gerçekleşen yağışın kalite konusunda sorun oluşturduğunu belirten Yazgan, gelecek sezonda kirazı etkileyecek iklimsel bir olayın meydana gelmemesini temenni ettiklerini söyledi.

ihracat ekonomi kiraz rusya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
Altın Yeni Rekorlara Doğru Koşabilir
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!
BIST 100 Endeksi Zirve Tazeledi!