Advert Advert Advert


   

Ağbal: Fitch Tahminini Yukarı Çekecek!

Ağbal: Fitch Tahminini Yukarı Çekecek!

Ağbal Fitch’in Türkiye’ye dair açıkladığı büyüme beklentisini değerlendirdi. Ağbal Fitch’in yakın zamanda büyüme tahminini yukarıya çekeceğini, 2017 yılının ikinci çeyreğinin daha güzel geçeceğini söyledi.

Katıldığı TV programında ekonomiye dair önemli açıklamalar yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye hakkında son dönemlerde yaptığı açıklama hakkında da değerlendirmede bulundu. Fitch’in yakın zamanda büyüme tahminlerini daha yukarıya taşıyacağına inandığını belirten Ağbal, 2017 yılının ilk çeyreğinin Türkiye açısından sevindirici bir sonuç doğurduğunu ancak hükümetin bu konuda çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü yılın ikinci çeyreğinin ilkinden daha iyi olacağını söyledi. Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinin çok sağlam olduğunu, yaşanan tüm kötü olaylara rağmen ekonomik olarak yurt dışındaki kuruluşların beklentilerinin gerçekleşmediğini, bundan sonraki süreçte de gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Ekonomide Dönen Çarklar Hızlandı

Türkiye’nin 2016 yılında çok zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Ağbal, hem 15 Temmuz darbe girişiminin hem de yıl içerisinde yaşanan terör olaylarının ülkeyi yıpratıcı bir sürece taşıdığını, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisinin darbe sonrasında toparlanamayacağına dair düşünceleri olduğunu ancak üretilen kriz senaryolarının hepsinin bertaraf edildiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin tekrar büyüyemeceği konusunda değerlendirmede bulunan kuruluşların Türkiye ekonomisinde yapılan hızlı ve köklü değişiklikler sonrasında düşüncelerinin değiştiğini söyledi.

İkinci Çeyrek Daha İyi Olacak

Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinin çok sağlam olduğunu, yaşanan sıkıntılı süreçten sonra çok hızlı bir toparlanma yaşandığını, ekonomide dönen çarkların hızlandığını belirten Ağbal, yılın ilk çeyreğinde elde edilen büyüme oranlarının çok sevindirici olduğunu söyledi. Ağbal yılın ikinci çeyreğinde ekonomide büyümenin artacağını ve Fitch’in yaptığı değerlendirmeyi revize etmek zorunda kalacağını, daha yukarıya çekileceğini söyledi.

ekonomi kredi derecelendirme fitch büyüme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
QNB Finansbank'tan 15 Yıl Vadeli, Anında 150.000 TL Konut Kredisi!
QNB Finansbank'tan 15 Yıl Vadeli, Anında 150.000 TL Konut Kredisi!
Varlık Fonu Yatırımları Desteklenecek
Varlık Fonu Yatırımları Desteklenecek