Katar’a İhracat 32,5 Milyon Doları Geçti
Advert Advert Advert


Katar’a İhracat 32,5 Milyon Doları Geçti


Katar’a İhracat 32,5 Milyon Doları Geçti
Katar’a İhracat 32,5 Milyon Doları Geçti Çiğdem Yeniay -

Türkiye, Katar’a yönelik ihracatını 3 katına çıkardı. 5 Haziran 2017 tarihinden bu güne ülkeye yapılan ihracat 32 milyar 500 milyon doları buldu.

Türkiye, Katar’a ihracatını 3 katına çıkardı. 5 Haziran 2017 tarihinden bu güne ülkeye yapılan ihracat 32 milyar 500 milyon doları buldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı İhracat Rakamlarını Açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Katar’la Türkiye arasında son zamanlarda gerçekleşen ticareti değerlendirdi. Bakan Tüfenkçi, iki ülke arasında gerçekleşen ticaretin son zamanlarda arttığına dikkat çekerek, “Türkiye’nin Katar’a yaptığı ihracat normalin üç katına çıktı” dedi.

Türkiye Karar Sonrasında Harekete Geçti

Türkiye’nin ülkeye yönelik ihrcatının artmasında, körfez ülkelerinin Katar’a yönelik aldığı kararlar etkili oldu. Başta Suudi Arabistan, BAE ve Mısır gibi ülkeler Katar’ın teröre destek verdiğini öne sürerek; ülke ile diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı. Türkiye bu karar ardından, söz konusu ülkelerin yaptırımının yanlış olduğunu açıklamış, Katar’ın yanında olduğunu kaydetmişti. Gelişmeler sonrasında Katar’a temel gıda ile malzeme sevkiyatı başlamıştı. Türkiye’nin Katar’a gönderdiği gıdalar ülkedeki market ve süpermarketlerde satışa sunulmuştu.

12 Milyar 500 Bin Dolarlık Gıda İhracatı!

Bakan Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamaya göre 5 Haziran 2017 tarihi itibariyle Katar’a yapılan ihracat 32 milyon 500 bin dolarlık hacme ulaştı. Söz konusu ihracatın yaklaşık 12 milyon 500 bin dolarlık bölümünü gıda ürünleri oluşturdu. Bu rakamda normalde gerçekleşen ihracatın 3 katına işaret etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı açıklamasında büyüme rakamlarını da değerlendirdi. 2017’nin sonunda Türkiye’nin yüzde 5 oranında büyüme kat edeceğini ifade eden Bakan, ekonomik büyümenin yılın ikinci yarısı itibariyle yükselişi sürdürdüğünün altını çizdi. İhracatın Mayısta yüzde 9,5 gibi yüksek bir oranda attığını da sözlerine ekledi. 

katar türkiye ihracat gümrük ve ticaret bakanı bülent tüfenkçi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi