Advert Advert Advert


   

Ahududu Dalında Çürümeye Bırakıldı!

Ahududu Dalında Çürümeye Bırakıldı!

Bursa’da Uludağ eteklerinde yetişen ahududular köylüler tarafından dalında çürümeye bırakıldı. Firmaları protesto eden köylüler topladıkları ürünün ödemesini alamadıkları ve düşük ücret verildiği için çareyi ürünü çöpe atmakta bulduklarını söylüyor.

Bursa’da Uludağ eteklerinde yetişen ahududular son dönemlerde dalında çürümeye bırakıldı. Firmaların fiyat ve ödeme politikasını protesto ettiklerini belirten köylüler emeklerinin karşılığını alamadıkları için böyle bir çözüm bulduklarını söylüyor.

Ahududunun maliyetini 4,5 lira civarında olduğunu ve firmaların ürünü maliyet fiyatından aldıklarını belirten köylüler, bu durumun adil olmadığını, aynı firmanın ürünü ithal olarak aldığında kilogram başına 9 lira ücret ödediğini bunun yanı sıra köylülerden alınan ahududuların ücretlerinin 1 yıl sonra ancak ödediğini söyledi. Firmaların elinde oyuncak konumuna getirildiklerini, emeklerinin karşılığını almadıklarını belirten köylüler tek çare olarak firmaları protesto edebildiklerini bunun içinde ürünü toplamak yerine dalında çürümeye bıraktıklarını söyledi.

Bursa’da Üretim Yoğun

Türkiye’de yıllık 2 bin ton civarında ahududu üretimi yapıldığını, üretimlerini çoğunun Bursa’nın ilçe ve köylerinde olduğunu belirten köylüler, fiyat düşük olması sebebi ile üretime başlanmadığını, ürünlerin dalında çürümeye bırakıldığını söyledi. Bir işçinin günlük 20 – 25 kg ürün topladığını, kilo başı 2,5 kg maliyet açığa çıktığını, 2 liralıkta bakım maliyeti olduğunu belirten köylüler, firmaların ürünü maliyetine aldıklarını ve ödemeyi de 1 yıl sonrasına ertelediklerini söyledi.

Kadınlar Eylemde

Köyde birçok kişinin ek gelir olarak ahududu yetiştiriciliği yaptığını belirten köylüler, üretici olarak çok mağdur olduklarını, ürünün marketlerde çok daha yüksek fiyata satıldığını ancak üreticinin mağdur edildiğini bu yüzden ahududu toplama işinde çalışan kadınların eylem yaparak ürünleri dalında çürümeye bıraktıklarını, bu ürünün geçim kaynağı olmaktan artık çıktığını söyledi.

ekonomi ahududu protesto düşük fiyat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Burgan Bank'tan Uygun Faizli Konut Kredisi Kampanyası! Son Başvuru 31 Aralık 2017!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!