Rüzgâr Enerjisine Dev Yatırım!
Advert Advert Advert


Rüzgâr Enerjisine Dev Yatırım!


Rüzgâr Enerjisine Dev Yatırım!
Rüzgâr Enerjisine Dev Yatırım! -

Her geçen gün artan rüzgâr enerjisi yatırımlarına bir yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde açılan rüzgâr enerjisi ön lisan ihaleleri sonrasında firmalar yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulunuyor. 220 megavatlık kapasite için 250 milyon doların üzerinde yatırım yapılacak.

Coğrafi konum olarak yenilenebilir enerji alanında çok büyük potansiyeli olan Türkiye’de bu alanda yapılan yatırımlarda her geçen gün artış yaşanıyor. Rüzgâr enerjisi ön lisans ihalelerinde 220 megavatlık kapasite tahsisi kazanan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, kazanılan bu kapasite için toplamda 250 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleşeceğini, kazanılan ihalenin çok önemli olduğunu, ihalelerde çıkan eksi fiyatlar yüzünden risk faktörünün bulunduğunu ancak bu riskleri çok iyi incelediklerini ve buna göre ihalelere girdiklerini söyledi. İhalenin açıldığı yere göre risklerin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Acarla, rüzgârı iyi olan bölgelerin bu risk ve fiyatları kaldırabildiğini, ihaleye girenlerin rüzgârın kapasitesini dikkate almasının bir şart olduğunu söyledi. Her şeyin rüzgârın iyilik seviyesine bağlı olduğunu, kendilerine tahsis edilen 220 megavatlık kapasite tahsisinin önemli olduğunu bu yatırımın tamamlanmasının 2 yılı bulacağını söyledi.

Trakya’da Kapasite Yüksek

Rüzgâr enerjisine dair yatırım yapılacak bölgelerde o bölgenin hava akımının çok önemi olduğunu belirten Acarla, özellikle Trakya bölgesinde rüzgârda kapasitenin yüzde 50’nin üzerine çıktığını, bunun çok iyi bir seviye olduğunu, Almanların off- shore sahalarının bu kapasiteye sahip olmadığını sözlerine ekledi.

Türkiye’deki En İyi Verimlilik

Türkiye’nin coğrafi konumunun rüzgâr enerjisi üretimi için çok uygun olduğunu, kapasitenin kullanılandan daha fazla olduğunu belirten Acarla, geçtiğimiz yıl rüzgâr enerjisi portföyünde yüzde 39 seviyesine çıkarak Türkiye’deki en iyi verimliliği elde ettiklerini, şirket olarak bu alanda her zaman iddialı ilerlediklerini söyledi.

ihale rüzgar enerjisi ekonomi kapasite
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi