AB Ülkeleri Türkiye’den Vazgeçmedi!
Advert Advert Advert


AB Ülkeleri Türkiye’den Vazgeçmedi!


AB Ülkeleri Türkiye’den Vazgeçmedi!
AB Ülkeleri Türkiye’den Vazgeçmedi! -

2016 yılında yaşanan tüm sıkıntılara rağmen AB ülkeleri Türkiye’den vazgeçmedi. Türkiye’ye doğrudan yatırım geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 oranında artış gösterdi ve 1,7 milyar dolar seviyelerine geldi.

2016 yılını çok zorlu geçiren Türkiye her geçen gün toparlanma sürecini daha da yukarıya taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan darbe girişiminin etkileri ve Türk Bakanları’nın bazı AB ülkelerinde yaşadığı sıkıntılara rağmen 2016 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren alınan tedbirler toparlanma sürecini hızlandırdı. Hükümetin ekonomiyi korumaya yönelik uyguladığı teşvik ve tedbirler sayesinde özellikle AB ülkelerinin Türkiye'ye dair yaklaşımları değişiklik gösterdi. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’ye yönelik uluslararası doğrudan yatırımda artış yaşandı. AB ülkelerinden Türkiye’ye yönelik uluslararası doğrudan yatırımda geçen yıla göre artış yaşandığı belirten yetkililer, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 seviyelerinde artış yaşandığını ve uluslararası doğrudan yatırımın 1,2 milyar dolar seviyesinden 1,7 milyar dolar seviyesine çıktığını söyledi.

İspanya İlk Sırada

AB ülkelerinden yapılan doğrudan yatırımlarda büyük bir artış yaşandığını belirten yetkililer, yatırım yapan ülkeler arasında ilk sırayı 961 milyon dolarlık yatırım ile İspanya’nın aldığını söyledi. İspanya’dan gerçeklesen bu büyük yatırım halesini ise 209 milyon dolar ile Belçika, 123 milyon dolar ile Almanya ve 114 milyon dolar ile Avusturya takip ediyor.

Asya Ülkeleri De Yatırımdan Vazgeçmedi

Bu yılın ilk çeyreğindeki uluslararası doğrudan yatırımlar incelendiğinde AB ülkelerinin yanı sıra Asya ülkelerinin de Türkiye’den vazgeçmediğini belirten yetkililer, yılın ilk çeyreğinde Asya ülkelerinden doğrudan yatırım oranında yüzde 140 seviyelerinde artış yaşandığını ve toplam yatırımın 870 milyon dolara çıktığını, Körfez ülkelerinin ise yüzde 414 seviyesinde artış göstererek 550 milyon dolara çıktığını açıkladı.

ekonomi yatırım AB ülkeleri doğrudan yatırım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi