Advert Advert Advert


   

Bursa’dan Rekor İhracat!

Bursa’dan Rekor İhracat!

Bursa’da yapılan ihracat son dönemlerin rekorunu kırdı. Bazı Arap ülkeleri ile kriz yaşayan ve bu yüzden gıda maddeleri konusunda sıkıntıya düşen Katar’a yapılan ihracatlar bir ayda yüzde 373 oranında artış gösterdi.

Katar’ın son dönemlerde yaşadığı diplomatik krizi Türkiye’nin ihracat oranlarının oldukça yüksek artış göstermesine neden oluyor. Katar’ın başlıca tedarikçileri arsında görülen Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başı çektiği bazı Arap ülkeleri son dönemlerde ülkeye uyguladıkları kota ve ambargo ile Katar’ın sıkıntılı süreç yaşamasına neden oluyor. Yaşanan kriz sürecinde Türkiye’nin üzerine düşen görevi yerine getireceğini belirten açıklamalardan sonra Katar’a gerçekleştirilen ihracatlarda her geçen geçen gün artış yaşandığı bilgisi paylaşıldı. Yaşanan kriz sonrasında Katar’a yapılan ihracatlarda Türkiye genelinde büyük artışların görüldüğünü belirten yetkililer, Katar’a Bursa’dan yapılan ihracatlarda rekor derecede artış yaşandığını belirtti. Son 1 aylık süreçte Katar’a yapılan ihracatların yüzde 373 seviyesinde artış gösterdiğini belirten yetkililer, ülkeye Bursa’dan yapılan ihracat rakamının 6 milyon 160 bin dolar seviyesine çıktığını söyledi.

Bursa Üçüncü Sırada Yer Alıyor

Yaşanan olaylar sonrasında ihracatta tüm illerin artış gösterdiğini belirten yetkililer, geçtiğimiz yıl 1 milyon 302 bin dolar olan ihracat rakamının yükselmesinin Bursa için çok sevindirici olduğunu, ülkeye ihraç edilen ürün grupları arasında hayvancılık mamulleri ve su ürünlerinde büyük artış yaşandığını söyledi. Katar’a yapılan ihracatlarda İstanbul ve İzmir’den sonra Bursa’nın yer aldığını belirten yetkililer, yaşanan ambargo sürecinin Bursa’nın dış ticaretini pozitif olarak etkilediğini söyledi.

Pazar’ın En Önemli Oyuncusu Olacağız

Türkiye ve Katar arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün pozitif anlamada ilerleme kaydettiğini belirten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Katar’ın yaşadığı zorlukları Türkiye’nin destekleri ile aşmaya çalıştığını, yıl sonuna kadar ihracatın katlanarak artacağını ve pazarda en önemli oyuncunun Türkiye’nin olacağını söyledi.

katar ihracat ekonomi diplomatik kriz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!