Araplar Türk Çikolatasından Vazgeçemiyor!
Advert Advert Advert


Araplar Türk Çikolatasından Vazgeçemiyor!


Araplar Türk Çikolatasından Vazgeçemiyor!
Araplar Türk Çikolatasından Vazgeçemiyor! -

Arap ülkeleri Türkiye’nin denizinden kumundan vazgeçmediği gibi ülkemizde üretilen gıda maddelerine de oldukça düşkün. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 182,6 milyon dolarlık çikolata ihracatının 109 milyon dolarlık kısmı Arap ülkelerine yapıldı.

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi güzelliklere hayran olan ve özellikle son dönemde tatil için ülkemizi tercih eden Arap ülkeleri vatandaşları, Türkiye’nin denizine güneşine düşkün oldukları kadar ülkeye has lezzetlere de çok düşkünler. Geçtiğimiz yıl yapılan çikolata ihracatı rakamları incelendiğinde Arap ülkelerinin Türk çikolatasından vazgeçemediği görülüyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de toplamda 182,6 milyon dolarlık çikolata ihracatı gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, yapılan bu ihracatın yarısından fazlasının Arap ülkelerine yapıldığını, Arap ülkelerine yapılan ihracatın 109 milyon doları bulduğunu söyledi. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre de Türk çikolatasını en çok tercih edenler Arap ülkesi vatandaşları oldu. Çikolatada yaşanan bu yüksek ihracat rakamının bu alanda faaliyet gösteren firmaların başarısı olduğunu belirten yetkililer, Arap ülkelerinin Türk lezzetlerine sıcak baktığını ve daha farklı ürünlerde de Türk markalarını tercih ettiklerini söyledi.

Irak İlk Sırada Yer Alıyor

182,6 milyon dolarlık çikolata ihracatının 71,3 bin tona tekabül ettiğini belirten yetkililer, ihracat yapılan Arap ülkeleri arasında Irak’ın 35,3 milyon dolarlık seviye ile ilk sırada yer aldığını, Suudi Arabistan’ın 17,1 milyon dolarlık çikolata aldığını, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin ise 14,7 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

ABD İhracatı Da Yükseldi

Çikolata ihracatının yıldızının Arap ülkeleri olduğunu belirten yetkililer, aynı dönemde Kanada ve ABD’ye yapılan çikolata ihracatlarında da artış yaşandığını ABD’nin çikolata ihracatının 4,3 milyon dolara ulaştığını, ihraç edilen çikolatanın kilogram fiyatının 2,6 dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

çikolata ekonomi ihracat arap ülkeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Bitcoin Ne Kadar Oldu? Ethereum Düşüşte! Kripto Para Piyasasında Son Durum (23.01.2018)
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018
Borsada Son Dakika! BIST 100 Endeksi Güne Yükselişle Başladı – 23 Ocak 2018