Advert Advert Advert


   

Mucitlere Vergide Kolaylık Sağlanacak

Mucitlere Vergide Kolaylık Sağlanacak

Uluslararası Patent Birliği Başkanı Erdem Kaya tarafından yapılan açıklamaya göre icat yapanlar vergi indiriminden yararlandırılacak.

Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, patent sahibi olanlara yönelik kurumlar vergisi muafiyeti ile ilgili ilk olarak 2015 yılında kurumlar vergisinden muafiyete yönelik çalışmalar gerçekleştirildiği, 2016 yılının Aralık ayında yapılan bir düzenleme ile de bu muafiyet olanağına erişimin daha da kolaylaştırıldığını belirttiği konuşmasında gerçekleştirilen bu adımların oldukça önemli ve teşvik edici olduğunu ancak ne yazık ki patent sahiplerinin bu imkanlardan yeterli seviyede haberdar olmadığını söyledi.

Yapılan açıklamada 2015 ve 2016 yıllarında Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yapılan düzenlemeler ile patent sahiplerine ciddi muafiyet olanakları verildiği belirtilerek patent veya faydalı model sahibi olan birey ve kurumların bu sayede sahip oldukları kazançlarının vergisinin yüzde elliye yakın bir kısmından muaf tutuldukları açıklandı.

Bu muafiyetlerin ilgili patent ve faydalı modelin koruma süreci süresince devam etmekte olduğunu belirten Kaya sözlerine şu şekilde devam etti:

“6769 sayı ve 10 Ocak 2017 tarihli Cumhuriyet tarihimizin ilk Sınai Mülkiyet Yasası ile patent kavramı artık çok daha büyük bir anlam kazandı. Artık Avrupa ile aynı seviyede ve bire bir uyuma sahip kanunlara sahibiz. Bunun yanında hükümetimiz patent ve faydalı model sahiplerine yönelik çok önemli muafiyetler sağlamış durumda. Ülkemiz Ar-Ge yatırımlarına her geçen gün daha fazla önem veriyor. Türkiye’de üretilen ve burada patentlenen ürün ve modellerin sayısının artmasını umuyoruz. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızda Tekno-yatırım programları il patent sahiplerine çok çeşitli hibe ve teçhizat desteği vermektedir. Geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme ile artık patentler kredi ve alımında teminat olarak bile gösterilebiliyor. Bu anlamda yatırımcılarımızın da bu konuya daha fazla eğilmesini bekliyoruz.”

Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya vergi muafiyeti Sınai Mülkiyet Yasası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!