Advert Advert Advert


   

Defne Üreticilerine 18,5 Milyon TL Kaynak Aktarıldı

Defne Üreticilerine 18,5 Milyon TL Kaynak Aktarıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “2016 senesinde üretimi gerçekleştirilen defne için orman köylülerine 18,5 milyon lira kaynak aktarıldı.” dedi.

2016 yılında faaliyete geçirilen “Defne Eylem Planı” kapsamında özellikle orman köylüleri açısından kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu sadece 2016 yılında yapılan defne üretimleri için vatandaşlara 18,5 milyon TL değerinde kaynak aktarıldığını, önümüzdeki yıllarda bu kaynak miktarının daha da artacağını belirtti.

Gıda ve ilaç sanayiinde önemli bir yere sahip olan defne bitkisi ile ilgili olarak bilinçsiz toplayıcılığın büyük sorunlara yol açtığını belirten Eroğlu, “Toplayıcıların denetimsiz, aşırı ve bilinçsiz bir şekilde üretim gerçekleştirmeleri Türkiye’nin bu yöndeki verimini oldukça düşürüyordu. Defneden faydalanılan alanlarda makineli iş yapma imkanı olmadığından ve de defne alanlarındaki iç kısımların ulaşım konusunda sıkıntılara sahip olmasından dolayı genel olarak bu konuda bir sıkıntı yaşanıyordu. Biz orman köylülerimize destek olup defne üretimini bilinçli bir şekilde ve denetime tabi olarak gerçekleştirmeyi planlarımıza aldık. 2016 yılı için 18,5 milyon TL ödeme gerçekleştirdik. Bu eylem planının başarıl bir şekilde hedefine ulaşacağına inancımız tam. Bu tip uygulamalar kırsal kalkınmanın bel kemiği, lokomotifidir. Bundan sonra da bu tarz uygulamalara devam etmeyi planlıyoruz.” Dedi.

2016 yılında hem gıda hem de ilaç sanayiinde kullanılmak üzere toplam 22 ton civarında bir defne üretiminin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Eroğlu, 2016 yılı defne ihracat geliri 12 milyon dolar seviyesinde iken 2016 yılındaki ihracat seviyesinin 40 milyon dolar seviyesine ulaştığını belirtti. 

Defne Eylem Planı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Görüşmeden Karar Çıktı! Kasım Ayından İtibaren O Mesleğe Devlet Desteği Geliyor!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!
Günde 10 TL Taksitle 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Anadolubank'tan!