Çilek Üreticinin Yüzünü Güldürdü
Advert Advert Advert


Çilek Üreticinin Yüzünü Güldürdü


Çilek Üreticinin Yüzünü Güldürdü
Çilek Üreticinin Yüzünü Güldürdü -

Karadeniz’de fındığa alternatif olması amacıyla ekimine geçtiğimiz yıllarda başlanan çilek, üreticiyi sevindirdi. Bayrama rağmen hasat devam ediyor.

Özellikle Ordulu fındık üreticilerinin fındık rekoltesindeki değişiklikler ve fındık fiyatlarının düşmesi nedeniyle alternatif arayışlarına bir çare olan çilek üreticileri sevindirdi. Geçtiğimiz yıllarda başlanan çilek ekimi bu sene rekor seviyeye ulaştı. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve de Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile yürütülmekte olan çilek projesinde şehir genelinde 600 tona varan çilek hasılatı yapıldı. Ürünlerin hasatı Ramazan Bayramına rağmen devam ediyor.

Bölgede fındık ve de kivi üretimi yapan çiftçiler ürünlere alternatif oluşturmak amacıyla çilek ekimi projesine katılmıştı. Ordu Altınordu ilçesinin Kayabaşı mahallesinde 70 dönüm arazide çilek üretimi yaptığını belirten çiftçi Gökhan Yurdakul, Belediye ve Tarım İl Müdürlüğü’nün desteği ile başlanan bu projenin çiftçiler açısından çok bereketli bir şekilde devam ettiğini belirtti. Bu sene hasat döneminin bayrama rastlamasına rağmen hiç durmadan çalışmaya devam ettiklerini belirten Yurdakul, “Çilek hassas bir meyve, zamanında toplamanız ve özen göstermeniz gerekiyor. Havaların da güzel gitmesi ile bu rekolte çok iyi seviyede. Bu da biz çiftçiler için çok iyi oldu. Fındıktan kazanamadığımızı çilek ile kazanmayı umut ediyoruz. Bu nedenle bayram demeden çalışmaya ve ürünümüzü toplamaya devam ediyoruz.” Dedi.

Çilek açısından herhangi bir Pazar sorunu yaşamadıklarını belirten Yurdakul, “hem Ordu’da hem de çevre illerde çileğe rahatlıkla alıcı bulabiliyoruz. Zaten ürünlerimizin kalitesi ve tazeliği de bizi cazip kılıyor. Çileği piyasaya kilogramını 7-8 liradan sunuyoruz ve müşteri aldığı ürünün lezzetinden de memnun oluyor.” Diyerek sözlerine devam etti.

çilek yatırım Ordu fındık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi