Pilicin Ayağı Budundan Çok İthal Ediliyor
Advert Advert Advert


Pilicin Ayağı Budundan Çok İthal Ediliyor


Pilicin Ayağı Budundan Çok İthal Ediliyor
Pilicin Ayağı Budundan Çok İthal Ediliyor -

Türkiye’de tüketilmediği için herhangi bir ticari değeri olmayan piliç ayağı Çin pazarı sayesinde ihracat seviyesini yükseltti.

Dünyada en büyük piliç üreticileri arasında yer alan Türkiye, piliç ayağı ihracatıyla Çin pazarı sayesinde yıllık 50 milyon dolar seviyesinde ihracat yapmayı hedefliyor. 1994 yılına kadar atık olarak görülen ve değerlendirilmeyen piliç ayağı, Çin’de mevcut ilginin fark edilmesi ile bu yıldan itibaren ihracat ürünleri arasına girmeyi başarmıştı. 2016 yılında toplamda 314 milyon dolar seviyesinde kanatlı eti ihracatı gerçekleştiren ülkemiz toplamda 49 bin 500 ton da piliç ayağı ihracatı gerçekleştirdi. Toplam ihracat değeri ise 36,7 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Türkiye ve Çin arasında kanatlı eti ihracat ve ithalatına yönelik herhangi bir anlaşma bulunmadığı için firmalar ihracatlarını Vietnam ve Hong Kong gibi aracı ülkeler üzerinden gerçekleştiriyor. Önümüzdeki günlerde ise bu alanda çalışmalar yapılması ve direk satışın sağlanabilmesi için sektör temsilcileri ile bürokratlar arasında çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Toplam kanatlı eti ihracatının yüzde onu büyüklüğüne ulaşan piliç ayağı satışı baget, but, kanat ve göğüs gibi etli parçaları geride bıraktı. Türkiye’nin Rusya ve Arap yarımadası ülkelerine gerçekleştirdiği piliç ihracatından geride kalan piliç ayakları da Çin’e satılarak ortaya çıkan atık miktarı da düşürüldü. Hem çevrenin korunması hem de üreticinin kar marjının artması ile bu alan herkes için nefes aldırıcı oldu.

Çin’de insanlar piliç ayağını yiyecek olarak tüketiyor. Çorbadan kızartmaya çok çeşitli yemek ve öğünlerde tüketilebilen bir ürün olan piliç ayağının ucuz protein kaynağı olarak görüldüğü için çok tüketildiği ve yoğun talep gördüğü belirtiliyor.

piliç ayağı ihracat ithalat Çin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı