160 Ülkeye Türk Unu İhraç Ediliyor
Advert Advert Advert


160 Ülkeye Türk Unu İhraç Ediliyor


160 Ülkeye Türk Unu İhraç Ediliyor
160 Ülkeye Türk Unu İhraç Ediliyor -

Dünya genelinde mevcut 160 ülkeye Türk unu ihraç edildiğini belirten TUSAF Başkanı Ulusoy, bu ülkelerin toplam nüfusunun dünya nüfusunun yüzde 92’sini oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e, Vanuatu’dan Seyşeller’e kadar dünyanın dört bir tarafına un ihracatının yapıldığını belirterek özellikle son 10 yıl içerisinde dünyanın 160 ülkesine Türk ununun gönderildiğini sözlerine ekledi. Son yıllarda ihracata yetiştirilebilmek için Türkiye’nin buğday ithalatına başladığını belirten Ulusoy, 2003 yılından itibaren un sektöründe ihracatın çok hızlı kademe kaydettiğini aktardı.

Başkan Ulusoy sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ülkemizin uzun dönemli buğday üretiminin ortalaması aslında kendine yeterli. Yıllık ortalama 19 milyon civarında bir tüketimimiz var. 2015 yılında 22,5 milyon 2016 yılında ise 20,5 milyon civarında ise bir üretimimiz mevcut. Ancak kuraklık dönemlerinde bu üretim değerleri düştüğü için tüketim ve ihracata yeterli miktarda buğdayımız olmayabiliyor. Bu nedenle bu dönemlerdeki eksiklikleri buğday ithalatı yaparak gidermeye çalışıyoruz. Örneğin 2014 yılında ülkemizde yaşanan kuraklık sıkıntısı üretimin 18 milyon tona düşmesine neden oldu. Bu rakam iç pazarı beslemeye yetmediği için un üreticisi ithalat yapmak zorunda kaldı. Ancak önümüzdeki yıllarda bilinçli üretim seviyesinin yükseltilmesi ile kuraklık gibi etkenlerin üretim miktarına etkisini düşürmeyi umut ediyoruz.”

İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Ulusoy, 2002 yılında 253 bin ton un ihracatı gerçekleştirilirken son 15 yılda bu rakamın 14 kat artarak 3,5 milyon tona ulaştığını sözlerine ekledi. 11,6 milyon ton seviyesindeki dünya un ticaretinin yüzde 30’luk bir kısmının Türkiye un üreticileri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Başkan, önümüzdeki yıllarda bu başarının katlanarak arttırılacağını sözlerine ekledi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu un ihracatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!