Lavanta Burdur’a Umut Oldu
Advert Advert Advert


Lavanta Burdur’a Umut Oldu


Lavanta Burdur’a Umut Oldu
Lavanta Burdur’a Umut Oldu -

Üretimi son yıllarda hızla artan lavanta Burdur il ekonomisi ve turizminin yanında Burdur Gölü’nün de umudu oldu.

Lisinia Doğa Merkezi tarafından hazırlanmış olan "Yaşamak için Burdur Gölü'nü ve Toprağı Lavanta ile Yaşat Projesi" paralelinde il genelinde oluşturulan lavanta tarlaları güzel görüntüsünün yanında Burdur ilinin ekonomik ve coğrafi ihtiyaçlarını da karşılıyor. Bahçelere özel turlar düzenlenerek turistlerin lavanta ve lavanta ürünleri hakkında bilgi almasının yanında güzel görüntüsü sayesinde şehrin tanıtımı için de güzel bir adım atılmış.

Burdur ilinde çalışmalar yapan Lisinia Doğa Merkezinin sorumlusu Öztürk Sarıca konu ile ilgili basına verdiği bilgilerde Burdur ilinin kuraklığın etkisi ile ekonomik anlamda büyük bir daralma yaşadığını bu nedenle Merkez olarak su tüketimi az olan bitkiler ile üretim yapma projesine başladıklarını belirtti. Bu kapsamda lavanta ile tanıştıklarını anlatan Sarıca, bitkinin Burdur iklim şartlarına çok güzel uyum sağladığını ifade ederek vatandaşları bu konuda bilgilendirmek için çok yönlü bir program gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Sarıca konuşmasına şöyle devam etti: “Lavanta ile tanışmamız bizim için çok önemli. Çünkü bu bitki hem az su tüketiyor, hem güzel görünümü ile turistlerin ve bölge halkının dikkatini çekiyor hem de lavanta yağının ekonomik değeri oldukça fazla. Burada kazanan sadece üretim yapan çiftçilerimiz değil tüm şehrimiz oluyor. Şuanda Burdur ve çevre bölgelerinde 2 bin dekar civarında bir alanda lavanta dikimi gerçekleştirildi. Bunun 1500 dekarını Lisinia da bizim yaptığımız çalışmalar oluşturuyor. Türkiye genelinde mevcut rakam ise 10 bin dekara ulaştı. Biz sadece Türkiye değil tüm dünyaya lavanta yağı ile satış yapmak ve bu sayede ekonomiye fayda sağlamak istiyoruz. Şuanda lavanta balı, sabunu ve kozmetik ürünlerinin üretimini kendimiz gerçekleştirmeye başladık. Maliyetleri düşük tutarak piyasaya girişimizi de kolaylaştırmayı amaçladık. Bundan sonraki hedeflerimiz arasında hem ekim alanını arttırmak hem de satışımızı tüm dünyaya gerçekleştirebilmek var.”

Düşük su tüketimi olan bitkilerin ekilmesinin kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan Burdur Gölü’nün de su ihtiyacını karşılayacağını belirten Sarıca, gölün kurtuluşunun aromatik bitkiler ile üretim yapmaktan geçtiğini sözlerine ilave etti.

lavanta Burdur lavanta ekimi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Euro En Fazla Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu!
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi
Kripto Paralar Gözünü Yukarıya Çevirdi