Mayıs Ayında Turist Sayısı Arttı!
Advert Advert Advert


Mayıs Ayında Turist Sayısı Arttı!


Mayıs Ayında Turist Sayısı Arttı!
Mayıs Ayında Turist Sayısı Arttı! -

Bu yıl mayıs ayında turist sayısında artış yaşandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ülkeye gelen turist sayısında yüzde 16,27 oranında artış yaşandığını belirten yetkililer, artan rakamın 2 milyon 889 bin 873’ e tekabül ettiğini söyledi.

Geride bıraktığımız 2 yıllık zamanda diliminde oldukça zorlu bir dönem geçiren turizm sektörü şu günlerde eski günlerine dönmeye hazırlanıyor. 2015 yılının kasım ayında Rusya ile gerçekleşen uçak kriz sonrasında çok fazla yara alan sektör, 2016 yılının ortasında da gerçekleşen darbe girişimi sonrasında oldukça büyük sıkıntılar yaşadı. Rusya’nın yaptırım uygulamaya başlaması ve Rus turistleri Türkiye’ye yönlendirmemesinin ardından yaşanan terör olaylarının da artması ile turizm cenneti konumunda olan Türkiye bu alanda çok büyük sıkıntılar yaşamıştı. 2017 yılının başından itibaren yürütülen politikalar sayesinde sektörde büyük hareketlilik yaşanmaya başlamış ve geçtiğimiz yıllarda alınan yaralar sarılmaya başlanmıştı. 2017 yılında ülkeye giriş yapan turist sayısı hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, bakanlığın internet sitesinden Emniyet Genel Müdürlüğünün "2017 mayıs ayı sınır giriş-çıkış istatistiklerini yayınlayarak bu konuda açıklamada bulundu.

Geçen Yıla Oranla Yüzde 16 Artış

Geçtiğimiz yıla göre ülkeye giren yabancı turist sayısında artış yaşandığını belirten yetkililer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,27 oranında artış yaşandığını ve 2 milyon 889 bin 873 turistin giriş yaptığını açıkladı.

Ruslar İlk Sırada

Rusya ile normalleşmeye başlayan ilişkilerin rakamlara yansıdığını belirten yetkililer, Türkiye’ye mayıs ayında yabancı ülkelerden gelen turistlerin arasında Rusların ilk sırada yer aldığını söyledi. Mayıs ayında Rusya’dan Türkiye’ye 608 bin turist geldiğini belirten yetkililer, sıralamada ikinci ülkenin ise Almanya olduğunu söyledi.

ekonomi rus turist turizm sektörü rusya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi