Likapa Hasadı Başladı!
Advert Advert Advert


Likapa Hasadı Başladı!


Likapa Hasadı Başladı!
Likapa Hasadı Başladı! -

Sağlık için son derece önemli olan likapada hasat dönemi başladı. Rize’nin köylerinde yetiştirilen ürünün insan sağlığına faydasının yanı sıra üreticiye de kâr sağlaması bekleniyor.

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli içeriği bulunan likapada hasat dönemine girildi. Rize’nin İkizdere ilçesinin köylerinden biri olan Şimşirli köyünde köylüler tarafından yetiştirilen ürünün hasadı için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsayin Karaman ve Rize Valisi Erdoğan Bektaş da katıldı. Üreticilerin heyecanlı olduğunun görüldüğü hasat esnasında ürünün bölge halkı için ilerleyen zamanlarda daha önemli bir ürün haline geleceği, tanınırlığı ve bilinirliği arttıkça hem üretimde hem de üründen gelen gelirde artış yaşanacağı söylendi. Karadeniz’in Türkiye’nin yeşil cenneti olduğunu belirten Vali Bektaş, törende önemli açıklamalarda bulundu. Karadeniz bölgesinin ilk gelir kaynağının çay ve fındık olduğunu, Rize’de çay üretiminin çok önemli olduğunu belirten Bektaş, son dönemlerde kivi ve mavi yemiş olarak bilinen likapanın da yeni yeni pazarlarda kendisine yer bulduğunu ve gelir getirici bir özelliğe sahip olduğunu söyledi.

Pazar’a Ulaşım Kolaylaşmalı

Ürünün insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Bektaş, raf ömrünün kısa olması dolayısı ile pazara ulaştırmada sıkıntı yaşandığını söyledi. Yetkililerin bu konuda harekete geçerek ürünün raf ömrünü uzatmak için çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirten Bektaş, bu konuda uzun soluklu çalışmalar yapılması gerektiğini, üretimin yaygınlaşması ile başarı elde edileceğini söyledi.

Araştırma Merkezi Kuruldu

Mavi yemişin üretiminin geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ve üniversitede araştırma merkezi kurulduğunu belirten Prof. Dr. Karaman, ürünün daha farklı alanlarda da kullanılması için bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

ekonomi likapa hasat rize
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Elektrik Sektöründe Yeni Bir Uygulama Geliyor!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!
Spot Piyasada Yarın Geçerli Olacak Elektrik Fiyatları Belli Oldu!