Maliye Bakanlığı, 250 Bin Lira ve Üzeri Vergi Borcu Olanları Deşifre Edecek
Advert Advert Advert


Maliye Bakanlığı, 250 Bin Lira ve Üzeri Vergi Borcu Olanları Deşifre Edecek


Maliye Bakanlığı, 250 Bin Lira ve Üzeri Vergi Borcu Olanları Deşifre Edecek
Maliye Bakanlığı, 250 Bin Lira ve Üzeri Vergi Borcu Olanları Deşifre Edecek Çiğdem Yeniay -

Maliye Bakanlığı vergi borcu olan mükellefleri deşifre etme kararı aldı. Buna göre 250 bin TL ve üzerinde vergi borçlularının isimleri Vergi Daireleri ile GİB’in resmi internet sitesinde tek tek yazacak.

Maliye Bakanlığı vergi borcu olan mükellefleri deşifre etme kararı aldı. Buna göre 250 bin TL ve üzerinde vergi borçlularının isimleri Vergi Daireleri ile GİB’in (Gelir İdaresi Başkanlığı) resmi internet sitesinde tek tek yazacak.

Borçlu İsimler Vergi Dairelerinde ve Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinde Yayımlanacak

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” Resmi Gazetede yayımlandı. Tebliğ uyarınca vergi dairelerine kesinleşmiş 250 bin liralık veya üzerinde vergi borcu bulunan mükellefler deşifre edilecek. Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre söz konusu mükelleflerin isimleri 1 ile 25 Ağustos tarihlerinde yurt genelindeki Vergi Daireleri bünyesinde listelenerek, askıda olacak. Yine tebliğ uyarınca ifade edilen vergi borcuna sahip mükelleflerin adları 11 ile 25 Eylül tarihlerinde GİB’in resmi internet sitesinde açıklanacak.

250 bin lira ve üzerinde vergi borcu olanların yer alacağı listeler, tüm vergi daireleri için geçerli olacak.

31 Aralık 2016’da Kesinleşmiş Borcunu Ödemeyenler Yer Alacak

Vergi borcu olan isimlerin ilana çıkarılmasında 31 Aralık 2016 tarihi baz alınacak. Bu tarihte kesinleşen ve 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle ödenmemiş, ayrıca yapılandırma çerçevesinde değerlendirilmiş vergi ile cezalar 1 Haziran 2016 ile 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında kesinleşmiş tutarlar belirleyici olacak.

Listede Hangi Borçlular Yer Almayacak?

Bakanlığın ilan edeceği “250 bin ve üzeri vergi borçlusu isimler” listesine büyük şehir belediyeleri, ifade edilen şartlar dahilinde belediyeler, bağlı kuruluşları, sermayesinin yarısından fazlası belediyeye ait olan şirketler dahil edilmeyecek. Bunların yanında listeye girmeyecekler arasında uzlaşmaya gitmiş olan büyük şehir belediyeleri ve bağlı olan idareleri de liste dışında tutulacak. 

maliye bakanlığı vergi borcu olanlar listesi vergi dairesi gelir idaresi başkanlığı gib
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Rusya'nın Altın Deposu İlk Kez Görüntülendi!
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı
Örtü Altı Yetiştiricilikte Üretim 7 Milyon Tona Ulaştı