Likapa Üretiminde Hedef 10 Yılda 10 Bin Ton!
Advert Advert Advert


Likapa Üretiminde Hedef 10 Yılda 10 Bin Ton!


Likapa Üretiminde Hedef 10 Yılda 10 Bin Ton!
Likapa Üretiminde Hedef 10 Yılda 10 Bin Ton! -

Geçtiğimiz günlerde hasadına başlanan likapanın üretimi için yeni hedefler koyuldu. İnsan sağlığına çok faydalı olması sebebi ile oldukça değerli olan likapa dünya genelinde yılda 700 bin ton civarında üretiliyor.

Geçtiğimiz günlerde hasadı yapılan likapa için yeni üretim hedefleri koyuldu. Sağlık açısından pek çok faydası bulunan yaban mersini, likapa ve mavi yemiş olarak da bilinen ürün hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, ürünün Türkiye’de üretiminin yaklaşık olarak 16 yıl önce başladığını, dünya genelinde yılda 700 bin ton üretilen ürünün ülkemizde yapılan çalışmalar sonucunda üretiminin bin tona ulaştığını söyledi. Hedeflerinin 10 yıllık zaman dilimi içerisinde üretim miktarını 10 bin tonun üzerine çıkarmak olduğunu belirten Çelik, ürünün 2001 yılında fakültenin araştırma bölümünün gözetiminde Giresun, Rize ve Trabzon’da oluşturulan deneme bahçelerinde üretilmeye başlandığını söyledi. Ürünün isminin Amerika’da mavi altın olduğunu belirten Çelik, meyveyi geliştirmek için yürütülen çalışmalarda önemli mesafelerin kat edildiğini söyledi.

Deneme Sahaları Kuruldu

Meyvenin dünyada pek çok ülkede bilindiğini ve sağlık açısından faydalı olması sebebi ile çok rağbet gördüğünü belirten Çelik, ürünün Türkiye’ye 2000 yılında getirildiğini ve 2001 yılından itibaren kurulan deneme sahalarında üretimin gerçekleştirildiğini söyledi. Artvin, Rize, Düzce, Sakarya, Bolu gibi pek çok ilde deneme sahalarının kurulduğunu belirten Çelik, ürünün alternatif ürün olarak ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

Boş Araziler İçin Alternatif

Meyvenin boş arazilerin değerlendirilmesi için alternatif bir ürün olduğunu belirten Çelik, meyvenin kilogram fiyatının 20 liraya kadar ulaştığını, pek çok gıdada etken madde olarak kullanıldığını söyledi.

likapa yaban mersini ekonomi üretim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!